Колонка Норма Дюка про ментал гейм, переклад Ольги Покотило.
Після опанування фізичної гри, спортсмени елітного рівня відрізняються від звичайних гравців та інших спортсменів лише одним елементом – своєю здатністю до управління власною психікою та емоціями.
Мене часто питають, який відсоток успіху в боулінгу залежить від ментал гейм? Та увесь!
Щойно ви зрозуміли, як влучати шаром по доріжці й збивати кеглі, ваша головна задача – навчитися робити це кожного разу, в тому числі й ментально.
Знайте правила гри. Тривалий час я мав дуже слабку ментальну підготовку. Спочатку це було через те, що недостатньо знав про боулінг, щоб відокремити себе від самої гри. Мені треба було навчитися пристойно грати, а вже потім застосовувати ці знання. Одне діло, коли ви “щось знаєте” про те, як грати. Зовсім інша справа, коли ви можете використовувати свої знання.
Кілька топових гравців, які зараз піднімаються на вершину, мають середній вік за 30 років, ближче до 40 – це той час, коли їхні фізичні можливості, якщо чесно, починають розхитуватися. На вершині їх тримає надзвичайний обсяг знань і вміння застосувати ці знання до кожної ситуації – те, чого вони навчилися з досвіду власних помилок.
Знайте свої сильні й слабкі сторони. Важливою складовою моєї роботи над ментал гейм було визнання того, що я маю слабкості. Я дізнався, що іноді, коли тренуєшся 2-3 години й працюєш над тим, що тобі й так вдається добре, прогрес відбувається дууууже повільно. Якщо тобі треба вдосконалитися швидше, треба взяти ту частину гру, яка тобі вдається найменше, і на певний час присвятити їй усі свої ресурси. Тоді ця слабкість стане твоєю перевагою.
Тримайте очі розплющеними, щоб вчасно впізнати свої недоліки, бо іноді їх не так легко помітити, якщо не шукати навмисно.
Упевненість. Це фундамент ментал гейм. Це те, що вирізняє елітних спортсменів. Але не буває так, що ви мріяли стати впевненими й одного ранку прокинулися із вірою в себе. Упевненість приходить зі знаннями, досвідом і підготовкою.
Для мене неможливо бути впевненим у чомусь, поки я не знаю, чи я фізично здатний виконати й повторити певний кидок. Я мушу повторити багато кидків різних типів, і вибрати з них саме той, який буду виконувати завжди, коли це треба й без остраху. Підготовка робить це можливим. Якщо я перестану готуватися, то це все одно, що я б подарував свій результат комусь іншому – тому, хто використає цей час для підготовки.
Ви програєте стільки партій, скільки разів пошкодували часу для підготовки.
Підготовка також означає, що ви знаєте своє тіло: що в ньому працює і як, щоб ваш кидок вийшов цілісним, фізично й ментально.Ви повинні знати такі речі, як дієта – щоб не вийти на доріжку голодними у розпал кваліфікації. Ви повинні знати свій режим тренувань і відпочинку. Знати, як ваше тіло розслабляється і під яким тиском ви граєте найкраще. Вивчаючи й застосовуючи ці знання пам’ятайте, що вони – частина вашої підготовки, і їх треба тренувати, як і кидки.
Контроль власних думок. Ще одна важлива частина ментал гейм – це ваш внутрішній діалог. Ніто й ніщо не може втрутитися у ваші думки. Ви самі обираєте, бути щасливим чи засмученим. Бути метикуватим чи дурненьким. Ви самі визначаєте, під яким кутом дивитися на себе.
Не має значення, що відбувається навколо: ваші думки – це завжди ваш вибір. І коли ви обираєте, пам’ятайте, що позитивне мислення завжди має перемагати негативне. Ви не можете перебирати старі помилки довічно! Якщо ви хочете розбирати старі помилки перед новими кидками, то боулінг буде для вас довгим і жалюгідним випробуванням! Ніхто з нас не застрахований від помилок, але так само нікому й не заборонено робити ідеальні кидки. Отже, ваша задача – максимально відмовитися від одного на користь іншого. Якщо я думаю про поганий кидок під час підготовки до фрейма, то максимально зменшую свої шанси на гарне чи успішне виконання – принаймні, в голові.
Звичайно, ви повинні знати, що пішло не так, щоб виправити свою проблему, але це питання навчання, а не самокритики. Визначте, що трапилося, чому ви не отримуєте задоволення від гри, та вирішіть, що ви зараз зробите для досягнення успіху.
Контролюйте свою поведінку. Іще одна відмінність ментал гейм елітних спортсменів і звичайних гравців – це поведінка в різних ситуаціях.
Деякі гравці можуть залишити “тверду 8” чи “тверду 9”, і це ніби їх зовсім не зачіпає. Це та поведінка, якої, на мою думку, повинні прагнути всі. Це не те саме, що абстрагуватися й відмовитися від емоцій: я дуже емоційний, але я також знаю, що мені потрібно дотримуватися певних алгоритмів поведінки, щоб зберігати здатність повторювати кидки. Це дозволяє мені тримати пульс і тиск у дозволених межах, і завдяки цьому я зберігаю необхідний рівень фізичного виконання – і вся ситуація залишається під контролем.
Крім того, це показує моєму супернику, що я можу впоратися із ситуацією – і не тільки, що я можу впоратися, але й що я можу “нести загрозу”. А це багатьох лякає.
Ви напевно бачили гравців, які виглядають так, ніби зараз вибухнуть. Їх називають “гарячими головами”: вони намагаються виплутатися із ситуації, і це все, на що вони здатні. Що ж, є причина, чому їм треба вибратися з глухого кута: вони самі себе в нього загнали, а це вже проблема!
Я навчився контролювати те, що влізає до мене в голову, й не намагатися втручатися в усе інше. Ви не можете показувати назовні, що нервуєтеся, навіть якщо це так. Коли ваш опонент не виказує ознак тривоги й занепокоєння, значить, ви недостатньо загрозливий суперник, так? Ви б хотіли бачити, як він пітніє та тремтить, зітхає й нервово рухається, – тоді б ви знали, що перевага вже на вашому боці. Але якщо немає зовнішніх ознак, ви можете почати нервуватися самі – й у цю саму мить віддасте перевагу супернику, який зміг стримати емоційні реакції.
Відокремлюйте себе! Перелічене – тільки деякі елементи моєї ментал гейм, але вдосконалювати її ніколи не забагато. Чим більше ви дізнаєтеся про неї, тим більший обсяг вам іще належить вивчити.
Не засмучуйтеся, якщо не все вдається з першого разу – особливо, якщо ви тільки починаєте гру. Якщо ви вже визнали важливість ментал гейм і шукаєте допомоги з цього питання, навколо вас точно є люди, які зможуть на все це відповісти. А поки ви працюєте над вдосконаленням, не забувайте відокремлювати свою особистість від результатів своєї гри – і з певною практикою ви також зможете перейти з категорії звичайних гравців до елітних спортсменів.