Конспект майстер-класу Ольги Покотило, за матеріалами ETBF, iCoach Conference 2018, World Bowling Coaching Conference 2018, книгою др.Діна Хініца “Психологія боулінгу”, матеріалами тренера Дела Воррен для National Bowling Academy.
📌 Ми не можемо контролювати все середовище змагань, в якому опинилися: нашому впливу піддається лише обмежена кількість елементів, тому основна задача боулера – підлаштуватися під ті умови, в яких доводиться грати.
📌 Складні умови змагань, особливо фінальна частина або інша відповідальна гра чи фрейм – це стрес, сила якого залежить від темпераменту самого гравця та від його готовності прийняти й пережити такий досвід. Ми прагнемо страйку в кожному кидку, але насправді результат кидка завжди невідомий, поки шар не торкнувся кегель. А невідомість лякає.
📌 Реакція на невідоме зазвичай емоційна й тому важко піддається контролю: чим більший тиск ситуації, тим вищі шанси гравця запанікувати або впасти в ступор; обидва ці стани погіршують моторні реакції, а отже, й результати наступних кидків.
📌 Концентрацією в боулінгу називаємо здатність спортсмена керувати своєю увагою та навмисно утримувати її на тих елементах середовища, які а) піддаються впливу гравця; б) безпосередньо стосуються результату.
📌 Усе, що відбувається навколо гравця під час змагань, потрапляє у поле його уваги. Наша задача – вибрати головне та ігнорувати все інше.
Це схоже на фотографію: коли ви фотографуєте пейзаж, то намагаєтеся вибрати кадр так, щоб у ньому не було випадкових предметів, фрагментів, сміття тощо. Те саме треба зробити під час гри зі своєю увагою.
📌 “Не думати про білу мавпу” дуже важко: чим далі ви женете ці думки від себе, тим більше вони опираються. Отже, навмисне ігнорування – програшна стратегія. Набагато ефективніше сконцентруватися на тому, що важливе для вас: скоріше за все, це буде лінія гри, або якийсь інший елемент, який повністю залежить від вас. Цей елемент має повністю вас захопити й поглинути – аж до появи, в буквальному сенсі, тунельного зору.
📌 Елементи, що залежать від гравця: ігровий стан (достатній відпочинок, сон, режим харчування, фізична форма); настрій на гру та реакція на зовнішні подразники; вибір спорядження та його підготовка до гри, наявність усіх потрібних деталей (тейпи, рушник, подушечка, клінер тощо).
📌 Ми не можемо змінити: стан та якість доріжок, нанесену діаграму, параметри свого шара, інших гравців та їхні шари; результат попереднього кидка.
📌 На що ми відволікаємося? Шум та розмови; інші люди навколо; гравці на доріжці/на парі доріжок; результати інших гравців; наслідки гарного кидка; наслідки поганого кидка; попередні кидки; наступні кидки; скільки треба очок, щоб пройти далі; сторонні думки не про гру зараз і не про боулінг. Що з цього може змінити сам гравець?
📌 Фокус уваги має бути на тому, що для вас зараз на першому плані. Коли ви знаєте, що головне, всі елементи декорацій не будуть вам заважати: перед кидком ви можете розфокусуватися, оглянути ігрове поле, поспілкуватися з іншими гравцями – головне, щоб ви знали, що важливе для вас зараз, і могли повернутися увагою до цього елемента.
📌 Ваш особистий цикл кидка (pre-shot routine) – найкращий інструмент для фокусування. Добре відпрацьований на тренуваннях і змаганнях, він “переміщує” гравця у знайому, а тому безпечну обстановку. Повторювані однакові дії перед кожним кидком дозволяють зануритися в так звану “зону гри”.
📌 “Zone” is a magical and special place, where performance is exceptional and consistent, automatic and flowing. An athlete is able to ignore all the pressures and let his body deliver the performance that has been learned so well, –
dr.Dean Hinitz, Bowling Psychology
📌 Ми дуже легко відповідаємо на запитання, навіть якщо не хочемо цього. Використовуйте це, щоб знайти свою точку концентрації.
📌 Правильний набір запитань – перевірений власним досвідом – дозволяє гравцеві швидше вийти зі стану емоційної реакції, уважніше подивитися на обставини гри та прийняти більш правильне рішення.
📌 Одне з найкращих питань для гравця: “Чи можу я зробити один нормальний кидок?” Якщо так, зробіть його! Вам не треба збивати всі страйки одночасно: достатньо буде по одному за раз.
📌 Як розвинути концентрацію?
Дуже просто – тренуйте її не тільки під час вирішальних фреймів на змаганнях. Кидайте собі виклики під час тренувань, піднімайте “ігровий тиск” у звичайних обставинах, тренуйте внутрішній діалог кожного разу – серйозно, кожного разу навіть на тренуванні.
З часом ваш внутрішній боулер говоритиме з вами вільно й упевнено.
📌 Pre-Shot Thought Flow:
1) Думай про те, що хочеш зробити, а не те, чого уникаєш.
2) Почни з того відчуття, яке хочеш відтворити в тілі, з тих рухів, які тобі допомагають. Поринь у думки про те, що робиш – відчуй свою силу й свободу.
3) Будь безстрашним, довіряй своїм навичкам.
4) Знай: що б зараз не сталося, ти впораєшся з наслідками.
5) Спитай себе, що хочеш зробити. Залиш тільки те запитання, яке тримає твою мету на першому плані.