Стаття Бренді Паділла з сайту kegel.net, довільний переклад – Ольга Покотило
Коли розмова заходить про діаграми олії на доріжках, кожна людина вважає, щоїї власні ідеї є найбільш правильними. Механіки, власники клубів та гравці мають дуже різні думки щодо того, як треба натирати доріжки. Спитайте 100 різних людей, і матимете 100 різних відповідей! У боулінгу це тема, яка створює чимало різних поглядів і думок, не кажучи вже про чутки та міфи.
Через усю цю невизначеність у нас виникає багато питань щодо того, чи однаково натирають доріжки кожного дня. Деякі з цих питань просто цікаві, інші породжують іще більше версій і припущень – як, наприклад, одне з питань, надісланих мені через сайт.
Повідомлення надійшло від одного із власників боулінгу. Він писав, що почувається розчарованим своїми гравцями, бо ці гравці кажуть, що доріжки натирають “дуже рано”, і вони “висихають” до того часу, коли починається гра. Власник намагався посилатися на статистику клубу і самих гравців, що свідчила про протилежне. Але гравців це не переконало. Отже, він звернувся до експертів компанії “Кегель”: як довго олія “сидить” на доріжці, перш ніж випаруватися, увібратися в шари чи висихнути?
Сучасні олії (кондиціонери); усі кондиціонери, які зараз є на ринку; усі вони створені на основі мінеральних олій. Kegel використовує фармацевтичну мінеральну олію (pharmaceutical grade mineral oil), тож вона має найвищий можливий ступінь очищення. Мінеральні олії не випаровуються. Ви можете набрати цю речовину в відкриту посудину й залиши так – і нічого не станеться. Подивіться на звіти щодо безпечності речовин (англ.) для білих мінеральних олій: у розділі 9 рівень випаровування вказаний як “Н/Д” – це означає, що випаровуванням цієї речовини можна знехтувати.
У складі кондиціонера є деякі хімікати, які можуть випаровуватися, але їхній відсоток дуже малий порівняно зі вмістом мінеральної олії. Наприклад, розчинники – такі, як ізопропиловий спирт (ІПС) – часто є недорогим способом знизити поверхневий натяг, щоб кондиціонер змочував поверхню доріжки швидше. Щойно кондиціонер нанесено на поверхню, ІПС починає випаровуватися. Оскільки товщина нанесення кондиціонера дуже-дуже мала, а площа порівняно велика, то ми можемо сказати, що за півгодини спирт уже випарується. І це не дуже вплине на стан діаграми, бо вміст спирту складає 1% або навіть менше. Його випаровування не впливає на ігрові характеристики для гравців, на вміст мінеральної олії чи інші інгредієнти, які містить кондиціонер.
Раніше ми ніколи не тестували припущення щодо того, як довго кондиціонер тримається на доріжці, перш ніж почне псуватися; а от діаграма залишатиметься там вічно – звичайно, в теорії, адже у нас немає машини часу. Однак є інші чинники: середовище гри, атмосферні явища, які можуть впливати на умови гри на доріжці. Але кондиціонер сам по собі може залишатися на доріжці по кілька днів, він точно НЕ випаровується.
Оскільки ми не можемо перевірити теорію про “вічне” зберігання, то ми вирішили залишити натерту доріжку на 24 години. Ми взяли зразки (папірці) зі щойно натертої доріжки та з тієї ж доріжки через 24 години. І уявляєте? Зразки були однаковісінькі. Кондиціонер залишився на доріжці й нікуди не випарувався.
Одна на “роботу” олії на доріжці чинять вплив різні обставини. Наприклад, пил із повітря чи вентиляції може осідати й накопичуватися. Ці часточки можуть суттєво вплинути на характеристики діаграми, і саме тому так важливо дотримуватися чіткого графіка прибирання в клубі. Нанесення кондиціонера на брудні доріжки вплине на роботу діаграми іще більш суттєво!
Значний вплив мають атмосферні умови: температура та вологість. Найбільш імовірно, саме вони відповідають за зміни ігрових умов. Боулінг-клуби піддаються значним погодним впливам, особливо коли відбувається різкі перепади температур чи вологості. Гравці можуть скаржитися на те, що доріжки стають “складнішими” або “сухішими” або ще якимись, але вони рідко задумуються про те, що ці зміни спричинені переважно погодою.
Отже, питання про те, як довго кондиціонер залишається на доріжці, є дуже поширеним. І нам його ставили безліч разів. І хоча постійність є головною характеристикою олії, ми підтримуємо свою точку зору науковими фактами.
Коли кондиціонер нанесено на доріжку, повинно відбутися кілька речей, перш ніж діаграма набуде стабільної ігрової форми. По-перше, дайте олії “прилипнути” до покриття доріжки. Це потребує 15-30 хвилин залежно від кількості олії, типу клінера та властивостей самої поверхні.
Взаємодія поверхні з кондиціонером є важливою, бо поверхневий натяг дозволяє (або ні) кондиціонеру “змочити” доріжку. Вони мають “сподобатися” одне одному, інакше олія просто “осяде” на доріжці (подумайте про краплі води на поверхні, що відштовхує воду та на звичайній, неводостійкій поверхні).
Інший параметр – це взаємодія речовини (молекул) самого кондиціонера. Притягування між ними, відоме як сили ван дер Ваальса, – це слабкі зв’язки між атомами, молекулами та поверхнями. Час, за який цей ефект почне діяти, також займає приблизно 15-30 хвилин.
Враховуючи кількість кондиціонера на сучасних діаграмах, олії потрібен певний час, щоб “влаштуватися” й зафіксуватися на доріжці. Якщо цього часу (15-30 хвилин) немає, можна спостерігати значне винесення олії по доріжці. І самі доріжки стають “важчими”, бо кондиціонер залишився на поверхні та став більш вразливим до обертання шара. З цієї причини ми завжди просимо організаторів турнірів давати хоча б 15 хвилин між завершенням натирання та першими кидками по доріжці.
Ключова характеристика – це постійність. Це одна з речей, яку ми проповідуємо. Створіть розпорядок і дотримуйтеся його. Якщо ви натираєте доріжки за годину до початку ліги – натирайте їх за годину щоразу, і ви позбудетеся принаймні одної змінної (та частини скарг від своїх гравців).
Сподіваємося, ця інформація допомогла вам. Будемо раді допомогти вам і з іншими питаннями щодо олії та діаграм. Веселого боулінгу!