Стаття Джима Тейлора з сайту Psychology Today, переклад – Ольга Покотило
Мотивація – це основа усіх атлетичних зусиль і досягнень. Без вашого бажання й мети на покращення спортивного виконання усі інші фактори – упевненість, ментальна підготовка, концентрація і фокус, емоційний контроль і самовіддача – усі вони не мають жодного значення. Щоб стати кращим спортсменом, аніж ви є зараз, ви повинні бути вмотивованими робити все, щоб досягти максимальних показників і дійти до своєї мети.
Мотивація, кажучи коротко, це здатність створити задачу й наполягти на її виконанні. Щоб виступати на найвищому рівні, ви повинні хотіти розвиватися як спортсмен, повинні хотіти докладати зусиль, поки не отримаєте потрібного результату. Мотивація у спорті така важлива, бо вам треба хотіти тренуватися попри втому, нудьгу, біль та бажання займатися іншими справами. Мотивація впливає на всі елементи вашої гри: фізичний стан, технічні й тактичні тренування, ментальну підготовку та загалом ваш спосіб життя, включно зі сном, харчуванням, розпорядком дня та особистим життям.
Причина, чому мотивація така важлива, – бо це єдиний чинник, над яким ви маєте повний контроль. На ваше виконання впливають три речі. Перша з них – ваші можливості (включно із фізичними, технічними, тактичними чи ментальними навичками), бо ваші можливості – це те, з чим ви народилися й не можете змінити за власним бажанням.
Друга річ – складність змагання. Сюди включаємо і параметри суперника, і його здатність впливати на ваші результати, й інші зовнішні фактори гри, такі як вболівальники, погода, загалом обстановка у місці проведення змагань. Це також не піддається вашому особистому впливу.
І нарешті, мотивація, яка впливає на виконання. Якщо ви достатньо високо замотивовані, то знайдете час і місце для тренувань, докладете достатньо зусиль, і зрештою вийдете на змагання у оптимальній формі. Якщо ви виступаєте проти спортсмена, який має такі ж параметри, як і ви, то це ще не означає, що результат поєдинку можливо передбачити: скоріше за все переможе той, хто тренувався старанніше, хто не здавався і хто тримається на найвищому можливому рівні. Іншими словами, перемагає той спортсмен, хто найбільше вмотивований перемогти.
Шліфування
На тренуваннях і змаганнях ви рано чи пізно дістаєтеся до точки, де вже не весело. Я називаю це Шліфуванням, як починається, коли спорт стає втомливим, болючим і нестерпним. Шліфування – це те місце, де ваші зусилля справді дають результат. Шліфування відділяє успішних спортсменів від тих, хто ніколи не досягає своєї мети. Багато спортсменів, які дісталися до цієї стадії, або зупиняються в своєму розвитку, або покидають спорт, бо для них це занадто складно. Але ті, хто справді вмотивований, на стадії Шліфування продовжуть свій шлях до успіху.
Багато спортивних психологів поділяють думку, що ви повинні полюбити Шліфування. Я ж кажу, що, за невеликим винятком надзвичайно вмотивований спортсменів, любов до Шліфування не на часі, бо тут особливо і немає, що любити. Але те, як ви реагуєте на цю стадію, визначає увесь процес. З одного боку – рідкісні особистості, які люблять Шліфування. На іншому краю шкали – ті, хто його ненавидять. Якщо ви опинилися на цьому боці, то напевно вам не вдасться утримати мотивацію достатньо довго. Я припускаю, що більшість спортсменів і не люблять, і не ненавидять цей процес. Вони просто приймають Шліфування як частину свого шляху до мети. Шліфування може бути не дуже приємним, але воно варте того, щоб побачити результати своєї тяжкої праці.
Зусилля = Мета?
Коли я спілкуюся із юними спортсменами, я завжди запитую, хто з них має великі цілі, такі як стати олімпійським чемпіоном чи професійним спортсменом. Руки піднімають до 90% дітей. Потім я цікавлюся, хто з них робить усе можливе, щоб досягти цієї мети, і тільки один-двоє нерішуче піднімають руки. Це говорить мені про те, що є чимале провалля між метою, яку ставить спортсмен, і зусиллями, які він докладає: дуже легко сказати, що ви хочете стати чемпіоном. Набагато важче стати чемпіоном. Якщо ви впізнали себе в цьому описі, то у вас є два вибори. Ви можете або знизити свої цілі, щоб вони відповідали вашим зусиллям. Або ви можете докладати більше зусиль, щоб досягти мети. І правильної відповіді тут немає. Лише якщо ви серйозно вмотивовані досягти успіху, переконайтеся, що виконуєте всі необхідні обіцянки на шляху до свого “золота”.
Ознаки низької мотивації
Ось деякі симптоми, що свідчать про низьку мотивацію:
- Небажання тренуватися так багато, як вам би треба
- Менше, ніж 100% зусиль під час тренування
- Пропуски тренувань або скорочення їхньої тривалості
- Зусилля нерівномірні відносно вашої мети
Три “Н”*
Висока мотивація означає, що ви докладаєте 100% свого часу, зусиль, енергії та концентрації до розвитку всіх аспектів свого спорту. Це значить, що ви робите все можливе, щоб стати найкращим спортсменом.
Висока мотивація починається з того, що я називаю “Три “Н”. Перша “Н” – це Напрямок. Перш ніж ви перейдете до високого рівня мотивації, вам треба визначитися із тим, як далеко ви прагнете зайти у своєму спорті, та прийняти відповідні рішення. Ви маєте принаймні три варіанти: продовжити змагатися на своєму рівні, припинити виступи або зціпити зуби й досягти свого максимуму.
Друга “Н” означає Намір. Ви вже обрали якийсь напрямок для свого розвитку. Жоден із них не є правильним або помилковим – це просто ваш вибір. Але коли вже ви його зробили, оцініть кількість часу та зусиль, які мусите докласти для реалізації свого вибору. Прийміть рішення щодо того, коли і як ви ставатимете кращим спортсменом.
Третя “Н” означає Наполегливість. Щойно ви визначили свої Наміри, саме час наполегливо взятися до роботи. Якщо ваш намір – досягти у своїй царині найкращого, то на етапі Наполегливості визначте, чи достатньо у вас мотивації. Ваш намір стати найкращим означає, що спорт стає вашим найвищим пріоритетом. Лише доклавши 100% своїх зусиль до напрямку розвитку ви зможете досягти того, на що наважилися.
*в оригіналі: три D – direction, decision, dedication
Набуття високої мотивації
Фокус на ваших довгострокових цілях. Прагнення стати найкращим може зайняти певний час і чимало зусиль. Але, як уже згадувалося, настане момент Шліфування, де ви відчуєте певну втрату мотивації. Коли ви почуваєтеся так, згадайте про свою довгострокову мету: нагадайте собі, для чого працюєте так тяжко. Уявіть детально, що з вами буде, як ви почуватиметеся, коли дійдете до вершини. Скажіть собі, що єдиний шлях дійти туди – це продовжувати спробу й тренуватися.
Спробуйте створити відчуття натхнення та гордості за себе, за свій досвід, за здобуття винагороди. Ця техніка відволікатиме вас від незручностей Шліфування, концентруватиме на тому, чого ви хочете досягти, та створюватиме позитивні думки й емоції, проводячи вас через складний період.
Знайдіть партнера по тренуванню. Самостійно підтримувати високу мотивацію досить складно. Обов’язково будуть дні, коли вам просто не хочеться йти до залу. І байдуже, як сильно ви себе примушуєте – завжди є межа, за яку ви самі не можете себе виштовхнути. Тут має бути ще хтось – тренер, батьки, напарник по тренуванню – той, хто має такий самий рівень, як і ви, або таку саму велику мету. Ви можете прагнути до чемпіонства разом. Є шанс, що в один із таких чорних днів один із вас буде більш вмотивований і зможе підняти на ноги іншого. Навіть якщо ви не дуже охоче тренуєтеся у певний “важкий” день, ви все ж докладете зусилля та час заради партнера, який на вас розраховує.
Фокус на найсильнішого суперника. Ще один спосіб підтримувати власну мотивацію – слідкувати за сильнішим спортсменом. Визначте, хто на вашому полі найсильніший гравець, поставте собі його чи її фото на видне місце, і щодня питайте себе: чи тренуюся я достатньо, щоб виграти у нього? Тільки тренуючись так само або більше за свого найстрашнішого суперника ви зможете досягти його рівня.
Мотиваційні ключі. Значна частина мотивації полягає в тому, щоб створювати позитивні емоції, пов’язані із вашими зусиллями та цілями. Для підтримування цих емоцій вам знадобляться мотиваційні “ключі” – такі як цитати або фотографії. Якщо вам трапилася цитата, яка нагадала про мету, або малюнок, що підняв вас на ноги, постарайтеся бачити їх якнайчастіше: додайте у спальні, повісьте на холодильник, поставте заставкою телефону. Якщо ви бачитимете їх постійно, відчуватимете наплив емоцій та мотивації, ці нагадування надихатимуть вас на те, щоб продовжувати працювати над досягненням цілі.
Поставте цілі!. Є дуже мало речей, які мотивують більше, ніж гідна мета, докладання зусиль для її досягнення та заслужена винагорода. Відчуття довершеності, підтвердження ваших можливостей створює гарні відчуття й дозволяє вам цілитися ще вище. Дуже цінно встановити чіткі, вимірювані цілі – ким ви хочете стати у своєму спорті, коли ви хочете там бути, що вам для цього треба. Бачачи складний шлях і обсяг зусиль, подивіться на очікуваний результат і оцініть свою відданість та наполегливість.
Щоденні питання. Кожного дня ставте собі два запитання. Прокинувшись уранці, спитайте “Що я можу зробити сьогодні, щоб стати кращим спортсменом?” І ввечері перед сном: “Чи зробив я все можливе, щоб стати кращим спортсменом?” Ці два питання щодня нагадуватимуть вам, для чого ви тут, яка ціна вашої праці та яка винагорода чекає на вас у кінці шляху.
Серце мотивації. Кінцева точка – це мотивація. Описані вище техніки ефективні для короткочасних цілей. Мотивація – це не щось таке, що є у вас від природи. Скоріше вона формується всередині вас і змушує робити те, що ви робите. Отже, вам просто повинно хотітися бути кращим у своєму спорті. Це повинно бути ваше найбільш заповітне бажання.