Стаття Діна Хайніца із сайту BowlingThisMonth, довільний переклад – Ольга Покотило
Коли ми говоримо про чемпіонів у будь-якому спорті, “ментал гейм” завжди виявляється значущим фактором постійного успіху. Це, звичайно, стосується і боулінгу. Гравці часто посилаються на ментал гейм як на змінний фактор перемоги чи поразки. Але з ментал гейм є така дивна штука: всі, в принципі, розуміють, про що йдеться, але коли ви просите боулерів дати визначення терміна, то отримаєте множину різних відповідей.
Деякі гравці говоритимуть про концентрацію та фокусування. Інші згадають про настрій на перемогу та знання, як саме виграти матч. Треті підкреслюватимуть здатність виконувати свої кидки під тиском. Словом, “ментал гейм” схожа на сніг: ми всі знаємо, що таке сніг, але є пухкий лапатий сніг, є крижаний сніг, є сніг для ліплення сніговиків і так далі – їх так багато, що одне слово “сніг” насправді нічого не каже нам про кожен із різновидів.
Цього місяця саме час планувати майбутнє й писати “новорічні обіцянки”, тому включіть ментал гейм до свого арсеналу. Мета ментал гейм – допомогти вам усвідомити свої сильні сторони, знайти частини, які потребують доопрацювання, та ті елементи, над якими доведеться попрацювати як слід. Ми також подивимося на обов’язкові та довільні елементи ментальної підготовки.
Як і з будь-яким іншим інструментом для самооцінки, ви повинні бути чесними із собою. Дайте собі чесний відгук про свої якості.
Зараз ми подивимося на 12 аспектів “ментального фітнесу”. Тут немає значення, наскільки добре ви граєте, чи як багато грошей виграли, – ви оцінюєте себе лише у вказаному вимірі, і дивитеся, у яких місцях можете досягти кращих результатів. Можливо, ці якості допоможуть вам не тільки в боулінгу, але й у звичайному житті – роботі, навчання, родині тощо. Згадайте про це під час складання обіцянок на весь рік.
Перегляньте запитання до кожного напрямку ментал гейм, а потім вкажіть свій “рейтинг” – від одного до восьми у кожному напрямку. Розшифровка до цього буде наведена в кінці, коли ви виконаєте основну частину.

7. Я вважаю себе цілком компетентним у цьому напрямку, але можна стати ще трошечки кращим.
6. Досить непогано, але не так, щоб дуже добре. Тут доведеться попрацювати.
5. Такоє… Я б поставив 4 з мінусом або 3 з плюсом. Я не завжди однаково користуюся цією навичкою.
4. Я не постійно або незадовільно користуюся цією навичкою.
3. Чесно кажучи, це моє слабке місце. Мені доведеться добре попрацювати над розвитком стабільності в цьому напрямку.
2. Чи через недостатні тренування, чи через нудьгу, чи брак дисципліни – я зовсім не тямлю в цій частині, і можливо це проблема моєї гри, а може й не тільки це.
1. Отут я лузер…
12 напрямків вимірювання
Впевненість у собі
Чи справді ви вірите у свою гру, у свою здатність виконувати кидки надійно та однаково? Чи можете ви візуалізувати (уявити чітко) своє виконання, особливо під тиском обставин? З іншого боку, чи буває таке, що ви не довіряєте собі, припускаєте, що шар зійде з руки не так, як треба, чи що ви зможете виконати кидок саме так, як умієте?
Психологічна дисципліна
Один із напрямків ментальної твердості – це проста здатність слідувати своєму плану гри, навіть якщо ви втомлені, неуважні або розчаровані. Це включає дотримання свого ритуалу кидка, рефлекторні поправки після кидка, і вашу волю продовжувати свою кращу гру незалежно від обставин. Це підтримування свого темпу і продовження “своє робити” кидок за кидком, гру за грою, як під час тренувань, так і на змаганнях.
Інтенсивні емоції
Складність тут у тому, щоб підтримувати такий рівень емоційної реакції, який дає вам максимальну ефективність. Більшість гравців починають турнір із значним рівнем енергії. Питання ж такі: а) чи можете ви пригальмувати своє збудження на початку гри; б) підтримувати рівень енергії від партії до партії, щоб в) знизити рівень напруги у відповідальних, вирішальних ситуаціях.
Самоконтроль
Самоконтроль, або іншими словами, врівноваженість. Ви точно спостерігали гравців, які зберігають силу й грацію “під обстрілом”. Якщо подивитися на емоційний стан, що утримує вас врівноваженим у ключові моменти? Чи можете ви швидко заспокоїтися, коли втратили рівновагу? Чи можете ви зберігати спокій незалежно від того, що робить суперник та як падають кеглі?
Фокус
Чи здатні ви сфокусуватися тільки на виконанні? Чи можете відволіктися від грошей на кону, титулів, очок та прохідного розельтату? Це класична дилема – фокус або на процесі, або на результаті. Спитайте себе, як сильно ви розпорошуєте увагу на речі, які від вас не залежать – наприклад, вдалі кидки суперника, ваші невдалі кидки, перехід на погано розбиту пару доріжок?
Мотивація
Чи ставите ви собі цілі, пов’язані із вдосконаленням? Чи є у вас бачення, яких висот ви можете досягти як боулер? Чи маєте специфічні, досяжні, обраховані цілі, чи тільки загальні слова типу “просто зіграти краще”? Що примушує вас тренуватися, незважаючи на поганий настрій чи інші “несприятливі обставини”?
Відповідальність за виконання
Чи належите ви до тих, хто проклинає та скаржиться на гру? Чи можете ви взяти на себе відповідальність за всі аспекти своєї гри? Чи є у вас достатньо знань про свою гру, можете ви покроково відтворити кожен етап підходу? А визначити, які саме елементи потребують вдосконалення, дивлячись на останні кидки чи партії?
Постійне вдосконалення
Чи шукаєте ви вдосконалення як гравець – працюєте з тренером, вивчаєте методики та процедури, розглядаєте варіанти вдосконалення навичок? Чи намагаєтеся застосувати нові знання у своїй грі? Працюєте над тим, щоб вносити поправки у гру, вдосконалювати техніку та спорядження?
Командна робота
Гра у команді передбачає побудову стосунків із товаришами по команді: як ви поводитеся у даблах, чи покладаєтеся на поради товариша по команді або тренера, чи можете ви самі допомогти напарникові, чи здатні надавати підтримку або ж охолоджуєте їхні спроби?
Самооцінка
Чи почуваєтеся ви залежними від свого результату? Чи хочете дати собі копняка, коли граєте погано? Або навпаки, чи обіцяєте собі нагороду, коли здобуваєте поставлену мету? А може ви підтримуєте реалістичне, збалансоване уявлення про себе як гравця, незалежно від рахунка на табло?
Риси особистості
Чи слідкуєте ви за своїми сильними та слабкими сторонами як особистості? Чи маєте напрямки, навички, які хочете покращити або позбутися? Це може бути перфекціонізм, низький інтерес до тренувань та монотонних відпрацювань, агресія, надмірні роздуми, тривожність та самокритика, емоційні спалахи й провали, інтроверсія тощо. Чи цікавилися ви зворотним зв’язком про свою гру?
Перспектива
Це вміння балансувати потреби боулінгу із іншими галузями життя – школою, роботою, родиною, стосунками тощо. Чи вмієте ви планувати свій час так, щоб взаємодіяти з усіми цими сферами? Чи дозволяєте собі пропускати ті речі, які є важливими? Можете подивитися на своє життя як режисер і оцінити свій вклад у те, що з вами відбувається?
Підрахуйте свої бали
Наведені напрямки ментал гейм є одночасно й оцінкою, й інструкцією до використання (як для боулера, так і для інших галузей). Тепер настав час оцінити ваші навички.
Перший крок: Чесність
Насамперед подивіться на виставлені собі оцінки та скажіть, чи ви були повністю чесними. Фундаментальна цінність таких тестів – ви повинні казати правду, тільки правду й нічого крім правди, оцінюючи свої переваги та недоліки. Якщо ви справді хочете розвитку, попросіть виставити оцінку когось, хто добре вас знає – тренера, друга, товариша по команді. Порівняйте ці оцінки з власними. І будьте чесні.
Крок другий: Сила
Подивіться на пункти, де виставлено 7 та 8. Запишіть методи, процедури, статті чи книжки, які привели вас до таких гарних результатів. Перегляньте це разом із тренером. Для кожного спортсмена важливо знати кожен інгредієнт свого успіху.
Крок третій: Непостійність
5 та 6 – це теж гарні оцінки, але вони показують ті місця, де є нестабільність. Питання – чому? Перегляньте опис цих категорій. Подумайте про ситуації, де негативні відчуття та думки брали над вам гору, подумайте про обставини, за яких ви почуваєтеся невдахою.
Крок четвертий: Низькі рейтинги
3 та 4 – це низькі бали, які послаблюють вашу ментал гейм. Постарайтеся з’ясувати, чому вам не вдається показати в цих навичках кращого результату.
Крок п’ятий: Без коментарів
Якщо у вас є одиниця або двійка в будь-якому пункті, то це ваша найбільша слабина. Перш за все будьте чесні та визнайте це. По-друге, знайдіть когось, хто допоможе вам розібратися із проблемами в цьому напрямку та знайдіть шляхи до покращення.
Крок шостий: додайте всі бали.
Огляд результатів
80 – 96:
У термінах фітнесу, ви – бодібілдер. У вас вражаюче добре розвинені навички для гри. Ви дисципліновані й віддані боулінгу, а напевно й іншим аспектам життя, і робите все якнайкраще. Маємо, однак, застереження. Можливо, цей результат – максимальна оцінка за більшістю навичок та мінімум у одному чи двох пунктах. Не задирайте носа, перевірте, чи не приховали ви за цим результатом якоїсь вразливої місцини.
63 – 79:
Із таким результатом ви досить добре підготувалися до спортивної гри. Напевно у вас високі бали принаймні у кількох напрямках, хоча більшість – посередні. Вам час зробити наступний крок (у бойових мистецтвах це був би коричневий пояс). Перегляньте слабкі зони й починайте рухатися до “чорного пояса” з психології гри.
46 – 62:
Ваша ментал гейм потребує добрячої прокачки. Можливо, найкращі результати у вас у тій сфері, де вам найбільш комфортно, але переважно ви уникаєте ситуацій, де можете стикнутися із проблемами. Якщо ви граєте раз на тиждень у домашній лізі, це нормально. Але щойно ви подумаєте про серйозні змагання й титули, усі ці недоліки полізуть, як черви з банки. Зверніть увагу, що і в поза-боулінгових сферах життя ви напевно поводитеся схоже. Вважайте ці пункти відправною точкою для покращення різних напрямків свого життя.
30 – 45:
Таки результат можливий лише у двох випадках: або ви тільки стаєте на шлях вдосконалення, або ви не сприймаєте боулінг як спорт і не готові бути спортсменом. Раз ви вже дочитали до цього місця, порадьтеся із гарним тренером чи досвідченим спортсменом щодо того, із яких напрямків вам краще почати. І беріться до справи чимшвидше
Ваш план
Навіть звичайний перегляд такого “інвентаря” може надихнути вас на перегляд своїх можливостей та піднять мотивацію до вдосконалення ментал гейм. Запам’ятайте це відчуття, запишіть план дій і поставте нагадування пройти тест знову через півроку. Дотримуйтеся плану! Це ж час новорічних обіцянок, то чому не почати із ментального фітнесу?