Ваша “змагальна” особистість

Стаття Діна Хайніца з сайту BowlingThisMonth, довільний переклад – Ольга Покотило

Кожен з нас має власне уявлення про те, як виглядає боулер-чемпіон у своїй грі. Але якщо ви попросите гравців описати цього чемпіона, малюнок відрізнятиметься кожного разу, і відповіді боулерів теж. Для когось це тихе напруження Дуга Кента, для інших – нахабна нью-йоркська гра Патріка Аллена. Така от маленька різниця.

Кожен гравець має виграшний стиль гри. Ми подивимося на гравців та їхні особистості, з якими ви “приходите” в стикові матчі та фінали змагань. Коли ви прочитаєте цей текст, то безумовно побачите чимало способів покращення своєї гри. Якщо ви вже витратили час на вибір шарів, якщо передивилися десятки матеріалів по техніці гри, то саме час нарешті розібратися з інструментами ментальної підготовки.

І все ж, навіть усі ці елементи у вашому арсеналі не завжди перекладаються у високі ігрові результати та вдалі виступи в стикових матчах. Під час кожного тренування, зборів, змагань чи клініки гравці намагаються докласти до гри свої найкращі якості, розвинути їх і використати в реальних змаганнях. Отже, кожен гравець хоче визначити свої ментальні слабкі місця та навчитися контролювати їх.

Напевно, вам відомо, що немає однозначно правильного способу грати в боулінг. Великі чемпіони мають різні фізичні параметри, стилі, форми тощо. Деякі гравці шумні й демонстративні. Інші чемпіони – дружні й відкриті, ніби вони грали у двійках чи командах, а не індивідуально.

Цього разу ми подивимося на найбільш поширені ментальні типи спортсменів, щоб ви могли впізнати себе та визначити свої слабкі та сильні сторони. Це огляд чотирьох найбільш популярних варіантів. Пам’ятайте, що мало хто може бути представником “чистого типу”. У реальному житті ви бачите змішування в різних пропорціях, і риси одного можна знайти й у іншому.

Велика четвірка

Чемпіон може вирости з будь-якого типу, а вам варто слідкувати за тим, до якого типу ближча ваша власна гра.

Тип 1:  Генерал

Боулери цього типу виходять на апроуч рішуче й із командирським виглядом. Вони швидко, коротко й міцкно тиснуть руку суперника, а тоді беруться до справи. Генерали справляють враження ділових людей. Вони схильні дотримуватися дрес-коду, витримують формальні вимоги у спілкуванні, та в цілому скоріше домінують у своєму оточенні. Це не сором’язливі фіалки ані в соціальному, ані в змагальному контекстах.

Гравці цього типу – Кріс Барнс, Керолін Дорін-Балард, Лінда Барнс, та Тім Мак.

Переваги

Сильні сторони цього типу спортсменів – вміння фокусуватися, цілеспрямованість як на тренуваннях, так і в змаганнях, а ще – інтесивна “аура”, що ніби відсуває інших гравців на задній план. Знаєте, якщо ви генерал під час гри, то це іншим треба старатися з усіх сил, щоб мати шанс перемогти.

Недоліки

Потужний фокус та цілеспрямованість можуть зіграти проти генерала. Якщо у вас поганий розліт кегель, або ви почали програвати, то можете почати підштовхувати шар, втрачати витримку, занадто перейматися очками й результатом – замість того, щоб заспокоїтися й грати спокійно, розумно й сфокусовано. Якщо коротко, то генерала можна “перегенералити”.

Виграти як генерал

Якщо ви впізнали Генерала як свою домінантну особистість, то можете вмикати його, коли граєте на гроші чи на результат, чи під час важливих змагань. Але якщо тиск гри вибиває вас із зони комфорту, або якщо мета для вас занадто важлива, краще спробуйте вимкнути цю особистість і знизити напругу. Спочатку відстороніть своє “его” від перемоги над суперником, від обіцяних грошей чи титулу. А потім сфокусуйтеся на тому, як бездоганно ви виконуєте кидки й як швидко й розумно приймаєте ігрові рішення.

Тип 2: Енерджайзер

Боулері цього типу також схильні грати в аурі впевненості. Іноді їх описують як полум’яних, енергійних, вони схильні або задовольняти натовп глядачів, або відтягувати на себе їхній негатив. Іншими словами, Енерджайзер створює сплеск енергії.

Ці гравці живуть викликами. Якщо вони відчувають, що можуть зробити складний кидок, то – чим більше, тим краще. Вони обожнюють змагання – із глядачами й високими ставками, із азартом та закидами на зразок “дивись, як я можу”. Їх не хвилюють ризики, вони справді діють навмисно, коли погоджуються на високий ризик із великими ставками.

Ви легко впізнаєте енерджайзера на змаганні. Його видно здалеку за стилем гри. Це такі гравці, як Денні Вайзмен, Роберт Сміт, Піт Вебер, Мішель Фельдман.

Переваги

Чим вищі ставки, тим більше Енерджайзер зібраний, сфокусований та енергійний. Він вкладає все, що вміє, у кожен кидок. І він же пожвавлює ігрове оточення. Вони креативні й безстрашні суперники.

Недоліки

Хоча енерджайзери чудово почуваються у напружених ситуаціях, вони втрачають фокус, коли виходять із зони гри. Надмірна практика їх виснажує. Коли надходить час грати на буденній лізі, або якомусь “домашньому” турнірі, такий гравець робитиме різні фокуси лише щоб розважитися – наприклад, лофт через жолоб, бо це ж весело. Пошук розважального елемента може зашкодити результатам такого гравця.

Виграти як Енерджайзер

Якщо ви впізнали себе, вам треба знати дві речі. Дисциплінуйте себе, навчіться бути уважними до дрібних деталей, особливо на тренуваннях. Ви повинні точно знати, що на змаганнях виконуєте ті кидки, які найкраще відпрацювали раніше, і ваша мета – не тільки розважитися, але й показати свої найкращі навички. Крім того, хоча ви й любите натовп, навчіться бути наодинці з собою. Зберігайте фокус на грі в критичні моменти й постарайтеся менше грати “на аудиторію”.

Тип 3: Аналітик

Як ви здогадалися з назви, аналітики – це гравці з задумливим, розумним, аналітичним підходом до гри. Ці гравців скоріше за все хочуть знати механіку всього, що робить гравця чемпіоном. Ігрові умови, розпили шарів, біомеханіка замаху й таке інше – все це про їхній ігровий стиль.

Аналітики підходять до гри відповідно. Вони ідеально виконують рішення, основані на знанні діаграми, ритуалів кидка, поправок у грі тощо. Їхні звички й ритуали повторюються майже бездоганно. Часом це дратує суперників і дає Аналітику своєрідний бонус під час стику. Аналітика легко впізнати за їхньою спокійною, врівноваженою, часто поважною поведінкою. Вони рідко показують свої емоції, бо глибока вода тече тихо. Аналітики – задумливі, чутливі чемпіони; їх рідко побачиш за голосним святкуванням перемоги.

Приклади аналітичної гри – Дейв Арнольд, Пол Флемінг, Лонні Валішек.

Переваги

Стабільний, передбачуваний та відпрацьований підхід аналітика – це посилений фокус на грі, концентрація та всебічна досконалість. Аналітик вивчає гру таким чином, щоб його знання весь час додавали очок до результату. Вони добре проінформовані про обставини гри й можуть виправити свої помилки краще, ніж будь-які інші боулери.

Недоліки

Зупинка аналізу – добре відома слабина Аналітиків. Гравець іноді може “переаналізувати” гру. Аналітик починає задумуватися більше, ніж треба, про механіку кидка, про можливі інші опції гри, про зміну спорядження тощо. Серед надмірної кількості інформації такий гравець втрачає “відчуття” своєї звичайної гри й не може звернутися до свого раціонального “я”.

Виграти як Аналітик

Щоб перемогти як Аналітик, ви повинні дотримуватися своїх встановлених процедур і не піддаватися тиску щодо їх зміни чи прискорення. Якщо кілька варіантів вибору блокують ваш мисленнєвий процес, виберіть один варіант, довіртеся йому й виконайте. Ви повинні робити те, що працює, навіть якщо на перший погляд це не має сенсу. Можливо, потрібна інформація надійшла від тренера, товариша по команді чи від кидка на іншій доріжці – щось, що ви не передбачили.

У будь-якому разі, іноді обґрунтування того, чому це працює так, як працює, може бути не зрозумілим. Будьте гнучкими й дійте відповідно до ситуації – а проаналізуєте потім.

Тип 4: Об’єднувач

Такі гравці схожі на клей, який тримає команду разом. З ними зазвичай дуже легко спілкуватися, вони знаходять спільну мову з іншими гравцями, хоча й не дають жодних поступок під час змагань.

Якщо Об’єднувачу доручили якусь справу, на нього можна покластися. Їхнє виконання тим краще, чим вища мета або чим вища відповідальність перед командою. Вони рідко привертають до себе загальну увагу, чудово знають свою гру, свої переваги та обмеження, і вкрай рідко пробують щось надмірно ризиковане.

Якщо ви об’єднувач, то однозначно ви хочете вигравати, але перемога над кимось не завжди приносить вам задоволення. Ви рідко дискутуєте (а тим більше сваритеся) із суперниками. Ви впевнені, у вас є ваша гра, і ви знаєте найважливіші речі, які треба зробити для здобуття найкращого результату.

Чемпіонами з такою особистістю можна назвати Біла ОНіла та Веса Малотта.

Переваги

Боулери цього типу зазвичай емоційно стабільні. Більш важливо, вони гратимуть свою гру за будь-яких обставин: вони впевнені в своїх уміннях, вони виглядають стабільними та повторюваними під час кидка. Ці гравці ніколи не хизуються, – коли їхня черга, вони спокійно роблять те, що вміють.

Недоліки

Іноді, особливо коли це класні гравці, Об’єднувачі можуть бути надмірно задоволені своїми навичками. Вони вкрай неохоче вивчають нове, байдужі не тільки до ризикованих, але й до будь-яких змін. Крім того, цей тип боулерів може бути чутливим до того, як їх сприймають інші: наприклад, надмірний тиск може впливати на них, коли “слабка” гра призводить до програшу команди.

Виграти як Об’єднувач

Якщо ви впізнали себе, то у вас є три основні сили: будьте твердими в своїй грі, будьте уважні до гри, не поринайте в особисті почуття під час змагань. Відставте усіх інших на другий план, будьте у моменті змагання – під час кидка існуєте тільки ви. Після кидка дозвольте собі сприймати лише підтримку. Ви граєте не для того, щоб порадувати чи засмутити когось іншого. Всі навколо знають, що ви віддаєте грі найкраще, що вмієте.

Ми – всі вони

Так хто ж ви такий? Усі з перелічених, звичайно. Так, кожен має одну лідуючу особистість. Подивіться на всі стилі, і ви побачите, де можна запозичити сильну рису, щоб стати кращим гравцем. Кінцева мета цього розбору – змусити вашу особистість грати заодно з вами. Великі чемпіони можуть бути будь-яким стилем, технікою чи особистістю. Чим краще ви знаєте ці особливості, тим вищі ваші шанси на перемогу!