Три основи, з чого почати “ментал гейм”

Кріс Барнс

Текст із сайту USBC, переклад Ольга Покотило

На Олімпійських іграх кожен спортсмен – талановитий. Кожен віддано тренувався. Кожен виконав свою роботу. Що відділяє чемпіонів від срібних медалістів – це тільки ментал гейм, –
Шеннон Міллер, олімпійська чемпіонка з гімнастики.

Якщо ви хочете досягти високого рівня виконання, особливо у серйозних турнірах, то саме ваш підхід до ментал гейм є критично важливим. Чи ви ще працюєте над автоматизацією фізичної гри, не витримуючи нервового тиску змагань, чи просто шукаєте для себе мотивацію, щоб грати краще, ці три ключові поради допоможуть вам обрати правильний шлях до ментальної підготовки.

Доведіть фізичну гру до автоматизму

Чи доводилося вам бачити музиканта, який легко виконує складний елемент композиції? Чи помічали ви, що такий виконавець не виглядає занадто напруженим чи сконцентрованим, хоча й виступає перед аудиторією, яка судить чи не кожен звук? Скоріш за все, музикант репетирував цю композицію так багато разів, що вже не має потреби спеціально думати про стиль чи техніку виконання. Це часто називають “м’язовою пам’яттю”, і це так само справедливо й для боулерів.

Чим більше ви тренуєте свою фізичну гру, тим більше ваш мозок запам’ятовує механізми рухів, і може точно відтворювати один і той самий елемент саме так, як ви цього хочете. Також це називають “дати мозку діяти на автопілоті”, адже м’язова пам’ять звільняє вашу свідомість від контролю над цими повторюваними рухами, і ви можете робити їх швидше й точніше, ніж якби ви кожного разу перевіряли кожен параметр свого виконання.

Не думайте занадто багато

Довіра до м’язовою пам’яті є ключовою для виконання на високому рівні. Надмірні роздуми про фізичні механізми гри є звичайною ментальною помилкою під час змагань. Чи намагаєтеся ви відточити своє уже підготовлене виконання, чи просто ретельне стежите за тим, що робить ваше тіло – намагайтеся фокусувати свідомість на стратегічних поправках і рішеннях та залишатися на “фізичному автопілоті”. Це ключова порада для того, щоб не наробити непередбачуваних помилок.

Згідно з легендарною американською гімнасткою Домінікою Мосеану, членом “Дивовижної сімки” на Олімпіаді 1996 року, запобігти неочікуваним помилкам можна тільки не задумуючись про них. “Я дозволила собі перемкнутися на автопілот, і мої тренування взяли гору. Тому що коли ви думаєте забагато, ці думки переповнюють вас, і ви починаєте робити дурниці, яких давно від себе не чекали”, – каже Мосеану.

Разом з тим повне “блокування” навколишнього світу також є проблемою багатьох боулерів. Це можна подолати тільки регулярною участю в змаганнях і поступовим звиканням до середовища – аудиторії, глядачів, шуму, фото- відеозйомки тощо. Спробуйте влаштувати собі тренування прямо на турнірі, щоб звикнути до цього оточення. Коли воно стане для вас звичайним, ви зможете абстрагуватися якраз достатньо для того, щоб бути в грі й фокусуватися тільки на тому, що справді важливе.

Знайдіть собі добру мотивацію

Робота з персональним тренером, постійні тренування та намагання перевершити самого себе завжди потребують мотивації. Отже, якщо ви досі не спитали себе про це, спитайте тепер: що вас мотивує? Що змушує вас їхати до боулінгу й змагатися? Якщо у вас немає конкретного аргументу, знайдіть його – знайдіть щось таке, що підштовхуватиме вас над змаганнями. Мотивація веде найкращих спортсменів до небачених раніше висот. Тому знайдіть свою!