Коли виходить новий шар, виробники кажуть, що розробили новий дизайн, покращили якості, змінили параметри RG чи диференціалу. Що все це означає і як цим користуватися?
Відповідають фахівці USBC Bowling Academy Род Росс та Брайан О’Кіф, відео доступне за Преміум підпискою на сайті NationalBowlingAcademy.com. Розшифровка та переклад – Ольга Покотило
Род Росс: Ми знаємо, що ядра бувають різної форми, різного розміру, з різних елементів та матеріалів. Для чого це все? Як воно працює? На що ми дивимося?
Брайан О’Кіф: Це чудові запитання. На перший погляд здається, що для розуміння роботи ядер треба мати науковий ступінь із фізики або інженерний досвід. Я спробую пояснити це більш наочно, для тих, хто не так добре знається на технічних деталях. Найбільш важливі речі – це розмір та форма.
Р.Р.: От я боулер із певним стилем гри. Чи можливо для мене, знаючи свої особливості гри, підібрати шар за ядром, зрозуміти, як він підійде до умов гри? Як це взагалі пов’язано із моєю грою.
Б.О.: Давайте подивимося (бере найменше ядро у формі ромба). Говорячи про розмір, я маю на увазі співвідношення висоти та ширини ядра. Таке ядро має низький RG – Radius of Gyration (радіус обертання). Це означає, що через свої розміри це ядро робить один оберт навколо своєї осі досить швидко. Це його здатність ставати в рол. Чим менше ядро, чим воно “нижче”, “коротше”, тим легше воно робить один повний оберт.
Р.Р.: Отже, це ядро (показує на більший зразок) матиме більший RG?
Б.О.: Так, подивіться на різницю. Це ядро елементарно вище, отже, йому знадобиться більше часу, щоб зробити один повний оберт, воно буде “петляти” (looping) доріжкою, перш ніж стане в рол.
Р.Р.: Але як мені використати цю інформацію про обертання, що воно означає?
Б.О.: Я наведу аналогію, яка допоможе зрозуміти, про що йдеться. У багатьох видах спорту ми ставимо тіло в положення “низького RG” для досягнення такої самої мети – більшого обертання. Візьмімо плавців: коли вони стрибають із вишки, то дуже швидко обертаються перш ніж торкнуться води, вони здатні зробити два або три повні оберти. Для цього вони групують усе тіло, повністю витягуючи руки й ноги.
Р.Р.: І через це вони виглядають так, ніби прискорюються
Б.О.: Саме так. Це я і називаю “поставити тіло в положення низького RG” – щоб мати змогу швидко обертатися.
Р.Р.: Я бачив таке у фігуристів, які розмахують руками або складають їх вздовж тіла – це теж про високий і низький радіус обертання.
Б.О.: Так, саме так. Це дивовижно, як у спорті ми можемо керувати параметрами свого тіла залежно від простого положення рук – чи ми розмахнулися, чи склали їх.
Р.Р.: Добре, але як нам, боулерам, що беруть участь у змаганнях, використати це під час турніру? Який шар обрати?
Б.О.: Особливо на турнірах вам треба переконатися, що ви маєте обидва варіанти – і з високим, і з низьким радіусом обертання. Адже вони матимуть різні характеристики на доріжках.
Р.Р.: Отже, шар із низьким RG вступить у реакцію раніше і швидше стане в стадію рола, значить, краще підійде для раннього виносу олії по доріжці.
Б.О.: Або частіше це гравці, які кидають шар сильніше, з більшою швидкістю. Звичайно, тут ще впливає, з ким вам випало грати на доріжці, але переважно гравці, у кого швидкість переважає над обертами, або просто менша частота обертання, можуть взяти такий шар. Або це може бути гравець із високими обертами, який грає глибше в інсайді, і кому треба, щоб шар створював більший кут. Шар із низьким радіусом обертання здатен на таке.
Р.Р.: Окей, а де нам знадобиться шар із високим радіусом обертання?
Б.О.: Зазвичай це для умов, коли доріжки вже трохи сухі й нам треба, щоб шар краще пройшов початкову частину доріжки, і тут нам знадобиться шар, якому важче зробити повний оберт.
Р.Р.: Отже, якщо описувати рух шара як плавний і спокійний або довгий і різкий, шар із високим РО ми скоріше назвемо “різким”, бо він ніби “перевертається” в кінці доріжки й різко змінює напрям, його рух більше “кутовий”, коли він змінює напрям, а шар із низьким РО виглядає більш плавно й поступово змінює реакцію.
Б.О.: Так і є. Давайте тепер поговоримо про форму ядра. Візьмемо отаке ядро і подивимося, що таке симетрія та асиметрія. Уявімо, що ми розрізали це ядро навпіл або начетверо: чи будуть частинки однакові чи відрізнятимуться за формою?
Р.Р.: Отже,ядро, яке можливо розполовинити в будь-якому напрямку, й половини будуть однакові – це симетричне ядро.
Б.О.: Так.
Р.Р.: Ми чуємо багато розмов про симетричні й асиметричні ядра, багато реклами й пліток. Яка твоя думка, для чого потрібні різні форми ядер?
Б.О.: Говорячи відверто, коли новий шар розпилюють, свердло зазвичай зачіпає ядро і робить його асиметричним – навіть якщо це був симетричний шар.
Р.Р.: Мабуть ідеться про глибокий отвір для великого пальця.
Дехто навмисно так робить, щоб перетворити шар на “асиметричний” і “скоригувати” роботу шара на доріжці. Але треба розуміти, що симетрія не має нічого спільного із тим, що називається “flare differential”, це просто варіант розпилу. Чому про це так багато говорять?
Б.О.: Справді, коли говорять про розпил, що зачіпає ядро, це близько 15, може 20% впливу на рух шара по доріжці. Найбільш важливе – це поверхня шара, вона зараз відповідає за дві третини руху шара по доріжці.
Р.Р.: То це лише опція для коригування траєкторії шара, і те, як шар насправді повертатиме і який там буде диференціал. Давай тоді поговоримо про цей диференціал, я часто про нього чую, що воно таке?
Б.О.: Диференціал – це проста різниця між найбільшим і найменшим радіусами обертання, залежно від того, в якій площині обертати ядро. Це різниця між крайніми точками ядра під час обертання (наприклад, по висоті й по ширині), вимірюють їх обидві й пишуть різницю.
Р.Р.: Отже, це ядро (бере найменше) не матиме великого диференціалу, як би ми його не обертали – в будь-якому напрямку радіус буде більш-менш однаковий. А це ядро (бере циліндричне) відрізнятиметься залежно від того, чи обертається воно вздовж своєї ширини чи вздовж висоти. Значить, це ядро матиме більше flare?
Б.О.: Так, все правильно. Подумай про американський футбол: коли м’яч підкручують, він обертається швидше, ніж коли його просто жбурнули.
Р.Р.: То що нам дає ця різниця? Контролюючи flare, ми дозволяємо свіжій частині поверхні торкатися доріжки, тому коли ми говоримо про “жирні” діаграми, нам напевно знадобиться шар із більшим диференціалом.
Б.О.: Саме так.
Р.Р.: А коли на доріжці олії менше, нам треба більш стабільний рол, тому напевно краще взяти шар із меншим диференціалом.
Б.О.: І ще такий є тест на диференціал: якщо ви можете поставити палець між смужками масла на олії, це скоріше шар із високим диференціалом