Стаття Теда Томпсона із бази знань Kegel.net, переклад Ольга Покотило
Винахід машини для топографування доріжок Kegel LaneMapper і наступне дослідження щодо топографії доріжок – перше в історії боулінгу. Правду кажучи, поки доріжки були з дерева, і їхню поверхню регулярно змінювали та оновлювали, топографія не була такою важливою. Але з розповсюдженням синтетичних матеріалів і поверхонь, до стану доріжок почали ставитися більш легковажно, тоді як їхня топографія суттєво змінилася й стала чинити значно більший вплив – і машина “Кегель” це показала.
Тепер ми знаємо, що форма доріжки вимагає різного типу руху шара. Ми знаємо точно, чому одна й та сама діаграма “грається” по-різному в різних боулінг-центрах. Ми знаємо, що різні форми доріжок впливають на витривалість діаграми й самого кондиціонера. І ми знаємо, що різні конструктивні типи доріжок створювалися різними з самого початку, і по-різному піддаються впливу часу. Отже, сьогодні поговоримо про те, як синтетичні панелі, викладені поверх дерев’яного помосту, можуть створювати зміни у грі.
Усі доріжки виглядають пласкими, але насправді це не так.
Ми завжди знали, що дерев’яні доріжки змінюються від літа до зими. У дні регулярних замін поверхні та догляду ми бачили депресію від -.010” до, може, -.020” чи -.030”, у зимові місяці зростала до 10 чи 20 тисячних дюйма. У кліматичних зонах, де зміни сезонів та вологості більші, так само збільшувалися й зміни у поверхні доріжок.
Але сьогодні через згадуваний брак уваги до доріжок, ми бачимо набагато більші зміни від сезону до сезону, особливо в країнах із великою різницею в сезонних умовах.
Значна частина місії компанії Kegel звучить як “ми досліджуємо гру в боулінг”. Це був заповіт покійного Джона Дейвіса, і цей огляд розкаже про деякі особливості боулінг-центрів по всьому світі. Ми покажемо, як сильно і як швидко можуть змінюватися синтетичні поверхні доріжок для боулінгу.
Реальний світ
Наш перший приклад – із боулінг-центру, розташованого в північній півкулі. На півночі можна спостерігати значну різницю вологості взимку та влітку – і вона змушує дерево змінювати форму.
Малюнок внизу – це доріжка із синтетичних панелей, покладених на дерев’яну доріжку влітку, коли вологість найвища. Вологість завжди впливає на дерево у зоні найменшого опору, а в такій конструкції це відбувається із нижньою частиною доріжки.

Ми називаємо це “пташиним крилом”, бо дерев’яна доріжка піднімає панель вгору “гвинтом”, створюючи пагорби навколо 10-ї дошок. Така форма доріжки спричиняє ковзання шара ззовні від другої стрілки та “хук” в інсайді від неї. Діаграми середньої довжини найбільш складні на доріжках такої форми.

Що також цікаво, доріжки цього центру відповідають вимогам щодо плюс/мінус .040 дюйма відхилення на будь-якому відрізку доріжки, в літні місяці.
Малюнок нижче зображує зміну доріжки від літа до зими, чи від зими до літа. Восени вологість знижується, так само зменшується її вплив на дерево – волокна скорочуються, і синтетична панель набирає форми доріжки під нею. Навесні процес перебігає в зворотному напрямку. Середні олії стають простішими в цей час – у принципі, всі діаграми граються легше в таких умовах.

У місцях, де доріжка найбільше піддається “корозії”, біля лінії фолу, викривлення починають перевищувати дозволені -0.04″. Гвинти, що тримають дерев’яні доріжки, а також гвинти, що з’єднують доріжку із синтетичною панеллю, розхитуються, або зміщуються в різних напрямках. Доріжка діє як “гармошка”.
Слід зауважити, що коли “голову” доріжки зрізають або замінюють матеріалами на зразок ДВП середньої чи великої щільності або іншими подібними матеріалами, ми не бачимо таких значних змін під час зміни погоди.
На малюнку нижче зображена доріжка взимку, коли вологість найнижча. За певних умов боулінг центри можуть навіть вмикати опалення, що знижує вологість іще більше. У цю пору року з дерева виходить уся волога, і зміни в доріжках є найбільш помітними. Гра стає простішою на різніх оліях – адже форма доріжки сама “скочує” шар у бік пакету.

Що може бути не так, то це викривлення більш ніж на 0.04 дюйма. Ми бачили таке кілька разів.
Діаграма олії на доріжці із такою топографією має тенденцію “розбиватися” швидше, коли гра йде ближче до краю. Це відбувається, бо проти шара діє більша сила гравітації, і шару простіше подолати олійну плівку на доріжці, і лінія гри через це швидко зміщується в інсайд. Подумайте про авто, яке долає поворот на дорозі або гоночну трасу – нахил траси дозволяє водієві управляти траєкторією повороту.
Це той випадок, коли підйом доріжки біля жолоба створює умови гри на довгих спортивних діаграмах – шар “бачитиме доріжку” швидше, щойно діаграма розіб’ється і “відкриє” схил до пакету. Отже гравці швидко змістяться і триматимуться схилів пагорба, поки буде така змога. Фізика вказує, що шар зберігатиме енергію довше на схилі, а потім легше зробить хук згори вниз. Опинившись глибоко в інсайді, гравці з високими обертами, боковими обертами та високим нахилом осі матимуть на такій доріжці найбільшу перевагу – за це також відповідальна фізика.
Графік схилів Kegel показує різницю в топографії доріжок іще більш явно:

Карта доріжок (Slope Graphs) є революцією в боулінгу, бо вони є першими ілюстраціями, які показують “підйоми та занепади” доріжок. Схили вправо позначені кольорами синього спектру – чим темніший колір, тим більши нахил вправо. Схили вліво показані оранжевим/червоним – темніший колір позначає більший кут нахилу.
ЯК ШВИДКО ЗМІНЮЮТЬСЯ ДОРІЖКИ?
Наступний малюнок показує, як змінюється синтетична поверхня доріжки впродовж 28 днів: з 17 травня по 13 червня. Цей центр також розташований на півночі у підвальному приміщенні – тож зміни менші, ніж якби це був перший або вищі поверхи. Лінія фолу на малюнку внизу графіків.

На що слід звернути увагу тут – на зовнішні краї доріжки: червоні плями справа є схилами до центру, і сині плями зліва є схилами до центру – тобто доріжки з самого початку переважно викривлені на момент початку вимірювань.
Упродовж 28 днів видно, що викривлення зменшується. Червоне стає не таким насиченим, тож схили до центру стають менш впливовими, а деякі частини доріжки навіть стають блакитними, означаючи схили вправо. Тож за ці 28 днів “діаграми олії” стали складнішими через вирівнювання поверхні доріжок – бо гравітація на цій планеті завжди перемагає.
Якщо говорити про необроблені дані, доріжки змінюються (набухають) на 6-7 тисячних дюйма за тиждень, вбираючи вологу. За 4 тижні викривлення змінилося із середнього -30 тисячних до менш ніж -10 тисячних дюйма. І цей процес пройде у зворотньому напрямку, коли восени дерево віддасть усю увібрану вологу.
Гравітація завжди перемагає на планеті Земля.
ЯК ЦЯ ІНФОРМАЦІЯ МОЖЕ ДОПОМОГТИ ВАМ – ВЛАСНИКУ, БОУЛЕРУ, ТРЕНЕРУ, ФЕДЕРАЦІЇ ЧИ ОРГАНІЗАТОРУ ТУРНІРІВ.
Для синтетичних доріжок вміння бачити ці схили є критичним – адже це єдиний спосіб справді зрозуміти, що відбувається із рухом шара – це тертя чи суттєвий схил змушують шар повертати так сильно чи так мало?
Знаючи особливості топографії доріжки в різні пори року, ви знаєте також і відповідь, і також підкаже вам, як грати на діаграмі, як зміщуватися, і як олія “розбиватиметься”.
Наприклад, якщо дерево під синтетичною поверхнею набирається вологи влітку, ваші діаграми будуть ніби “довшими”, або здаватиметься, що розліт кегель відбувається невідомо чому – шар із трудом рухається до центру, коли доріжка викручена в бік жолоба. Така доріжка також може давати гру більше з інсайду, – поки гравці залишаються за межами тією зони, що “завалена” назовні.
Це особливо важливо для боулінг-центрів, які проводять регулярні змагання: якщо доріжки центру змінюються так сильно, як наведені у прикладах, вам можуть знадобитися різні “домашні діаграми” для різних пір року, щоб характеристики гри боулерів різного рівня залишалися більш-менш рівними.
Це також має значення для центрів, які хочуть “поекспериментувати” з різними діаграмами, або випробувати нові кондиціонери чи інші продукти. Якщо ви не знаєте, як сильно і як швидко змінюються доріжки, буде дуже складно визначити, як працюють ті речі, з якими ви експериментуєте.
Для тренерів та боулерів ця інформація має значення під час підготовки до змагань, а також для того, щоб робити правильні поправки в грі й приймати рішення щодо шарів, які реагують не так, як ви очікували.
У такому спорті як боулінг надання однакових можливостей для гравців різної техніки та стилів є можливою і досяжною метою. Це працювало раніше, і хоча історія не завжди повторюється точно, тут вона точно має гарне відлуння (although history may not always repeat itself, it sure does rhyme).