Стаття Діна Чемпа із сайту BowlingThisMonth, переклад Ольга Покотило.
Розумне використання часу на доріжках є ключовим для поєднання змін у елементах вашої техніки та відстежування розвитку ваших навичок гри. Якщо ваше тренування складається лише з того, щоб стати на доріжку та накидати страйків, – значить, ви не використовуєте свій час поза турнірами для вдосконалення гри, не кидаєте собі виклику, не вивчаєте нічого нового й не позбуваєтеся своїх слабкостей.
У цьому матеріалі ми розглянемо низку ігрових завдань, які ви можете виконувати під час тренування, щоб працювати над різними елементами гри, у різних частинах доріжки та виконання кидків, які зазвичай вам не доводиться робити. Саме такі завдання покращують ваші навички управління шаром для боулінгу. Крім того, якщо виконувати ці завдання наввипередки із колегами, можна змусити себе вдосконалити гру завдяки конкуренції.
(Зауважте, що завдання тут написані для гравця-правші. Якщо ви лівша, скоригуйте описані завдання, де це потрібно).
Розминка
Перш ніж починати будь-яку гру в боулінг – тренування чи змагання – вам необхідно зробити розминку, щоб ваше тіло приготувалося до гри. Зайти в клуб із вулиці й одразу включитися у свій оптимальний ігровий режим – можливо лише для деяких гравців, але для більшості з нас це призведе скоріше до травми, оскільки тілу потрібно підготуватися до навантаження. Більше про різні розминки – читайте згодом.
Щойно ваше тіло готове, ви можете виконати якісь свої стандартні вправи щодо релізу, таймінгу чи цілого кидка. Повторення вправ у будь-якому спорті є важливою частиною розвитку. Звичайні вправи з боулінгу включають кидки з лінії фолу, вправи на вільний мах і слайд, кидки з трьох кроків тощо.
Завдання та ігри на тренуванні
Наступні ігри певним чином виводять вас із зони комфорту під час практики. Багато з них – прикольні, але деякі можуть демотивувати, втім, все одно радимо провести таке собі “дружнє змагання”.
Гра в стрілках
Популярна вправа в багатьох видах спорту по всьому світу, може називатися “грою через мітки” або ще якось (залежно від спорту). Суть її в тому, щоб зробити три кидки із заданих положень і все одно влучити в ціль, набрати найбільше балів із того місця, де ви виконуєте кидок.
У боулінгу в цій вправі вам треба збити страйк через кожну зі стрілок, починаючи з першої і до п’ятої та в зворотньому напрямку. Якщо ви тренуєтеся на парі доріжок, то мусите збити страйк на обох доріжках. “Брукліни” за страйки не рахуються, і ви повинні чесно признаватися собі, чи влучили в стрілку. Дозвольте собі плюс-мінус одну дошку від стрілки. Наприклад, якщо ви граєте через першу стрілку, то зараховується страйк, який упав з четвертої, п’ятої або шостої дошки. Якщо ви тренуєтеся з друзями, нехай вони будуть вашими неупередженими суддями щодо того, як точно ви влучаєте.
Варіація гри в стрілках – гра в дотах. Не в тих, що між лінією фолу та стрілками, а тими, що ще на апроучі. Ваше завдання – прийти в кожну з точок, починаючи з п’ятої дошки, і збити страйк (на обох із пари доріжок). Поки страйка немає – ви не можете рухатися на наступну точку. Пройдіть усі сім точок, аж до 35 дошки, а потім так само поступово поверніться на початкову позицію.
Говорячи “прийти в кожну точку” я маю на увазі, що ви маєте стояти в заданій точці опорною ступнею в стартовій позиції. Якщо хочете ускладнити задачу, обмежте кількість шарів, які використовуєте – або нехай ваш товариш-суперник вибере шар, яким ви виконуватимете завдання (на всіх або на кожній і позицій) а ви, відповідно, виберете шар для суперника.
1-спеа
У цьому завданні вам знадобляться обидва кидка у фреймі. Першим ви збиваєте тільки одну кеглю – десяту, а потім закриваєте фрейм. Коли вам це вдалося, наступним кидком – чисто відрізаєте сьому кеглю, й знову закриваєте фрейм. Ідеальна гра в цьому завданні – 110 очок.
Це завдання потребує багато концентрації і може вас розчарувати, але з часом (з більшою кількістю спроб) воно даватиметься дедали легше. Коли ви навчитеся відрізати 7 і 10 у цьому завданні, то під час гри на результат ці одинички здаватимуться вам товстелезними “телефонними стовпами”, а не маленькими худенькими сірниками.
Тільки спеєвий шар
У цьому завданні нас цікавить послідовність п’яти кидків, і щойно ви робите помилку, рахунок обнуляється, і треба починати спочатку.
Першим кидком збийте шосту кеглю так, щоб не зачепити третю. Другим кидком збийте четверту, але щоб друга залишилася. Далі збиваємо третю кеглю, не торкнувшись першої, так само відрізаємо другу кеглю, і п’ятим кидком збиваємо страйк. Може здатися, що це просте завдання, але так воно виглядає лише на папері: від нього дуже швидко втомитися. Спробуйте починати тренування із добивання кегель 6-10 та 4-7.
Якщо вам хочеться чогось складнішого, повторіть ті самі 5 кидків реактивним шаром. І навпаки, простіша варіація цього завдання – відтренувати лише кутові кеглі, не чіпаючи другу та третю.
Прямі лінії
Це завдання на роботу з паралельними прямими, і воно навчить вас, де стояти й робити слайд, щоб відпустити шар рівнесенько по потрібній дошці. Щойно ви навчитеся це робити, то зможете грати будь-де на доріжці, хоч по першій дошці, хоч по 39-й, і де завгодно між ними. Інша перевага цієї вправи в тому, що вона заводить вас у ті частини доріжки, де в нормальних умовах ви не граєте, і тому показує, що відбувається із вашим свінгом, вашим тілом, і чи маєте ви дрифт під час підходу. Якщо у вас є складнощі в техніці, які ви намагаєтеся скоригувати під час релізу, вам не вдасться повторювати кидки цієї вправи.
Можете використовувати як спеєвий шар, так і реактивний. Ваша перша задача: відпустити шар рівно по 20-й дошці. Тобто відпустити шар так, щоб він торкнувся доріжки на дошці 20, пройшов через центральну стрілку й ударив першу кеглю. Звучить просто? Спробуйте й перевірте, наскільки справедливо ви оцінюєте свою точність. Ви здивуєтеся, наскільки складніше завдання, ніж видається на перший погляд. Особливо тяжко воно дається гравцям, які звикли візуалізувати лінію гри зліва направо.
Коли вам вдасться влучити в 20 дошку і першу кеглю п’ять кидків поспіль – зробіть паралельне зміщення вліво та повторіть вправу – тепер через дошку 25 (і в кеглю 2). Далі перейдіть до дошок 30 і 35, далі – вправо до дошки 15, потім 10 і нарешті 5.
Якщо ви можете влучати в кожну з цих дошок постійно й однаково, для вас уже немає великої різниці, яку саме ціль вражати: тепер ви можете грати хоч по першій дошці, бо опанували паралельне зміщення. Ще одна перевага цієї вправи – до цієї навички можна додавати різні кути відпускання, і цим суттєво розширити ваш ігровий арсенал.
Міняємо кути
А от і задача на зміну кутів гри. На парі доріжок, де ви намагаєтеся збити страйк, ви плануєте грати в одну й ту ж лінію на одній доріжці та зміщуватися через кожний кидок на іншій. Наприклад, якщо на першій доріжці ви граєте через десятку дошку (фрейми 1, 3, 5, 7 і 9), то на другій ви робите перший кидок у цю ж лінію, а потім щоразу зміщуєтеся за схемою 3-2:
- У четвертому фреймі ви відходите ногами на 3 дошки вліво (до середини доріжки), а цілитеся вже у дошку 12;
- У шостому фреймі – ногами ще на три вліво, а цілитеся в 14;
- У восьмому фреймі – ноги ще на три вліво, на стрілках уже 16;
- У десятому фреймі ноги ще на три вліво, а на стрілках влучаємо в 18 дошку.
У наступній партії змінюєте доріжки: зміщуєтеся 3-2 там, де робили прямі кидки, а на тій доріжці, де грали весь час через десяту дошку – зміщуєтеся 3-2 за описаною схемою.
Дев’ятка з двох кидків
Мета цієї задачі – збити в кожному фреймі по 9 кегель, набравши 90 очок. При цьому 9 – не рахується, – ви повинні навмисно залишати одну кеглю з різніх мультипінів (8-1, 7-2 тощо).
Добити все
Першим кидком треба залишити першу кеглю, а другим – зробити спеа з будь-якої композиції, що залишилася. Ідеальна гра тут – чиста гра. Варіація задачі – зіграти чисту партію без страйків та сплітів. Це не так уже й просто, і власне залишати першу кеглю – одна з найбільш вдалих стратегій.
“Голандський дабл” на 200
Ви напевно чули про “Голандські 200” – коли ви граєте страйк-спеа всю партію й набираєте рівно 200 очок. Варіація цієї вправи, яку я називаю “голандським даблом” – це два страйки й 9 промах під час гри (ХХ9-ХХ9-ХХ9-ХХ9-). Кінцевий рахунок також будет 200, якщо вам вдасться відтворити послідовність кидків.
Закрив або програв
Це гра на вибування, до останнього гравця, тому бажано, щоб у задачі брали участь кілька гравців. Умови дуже прості: з гри вибуває той, хто має три відкриті фрейми. Якщо ігрові умови прості й ви бачите, що ніхто не збирається вилітати, змініть шар або оберіть одне одному шар, яким робити перші та спеєві кидки. Якщо ви тренуєтеся наодинці, зверніть увагу, скільки фреймів вам вдасться закрити до перших трьох помилок. А потім спробуйте “побити” цей свій рекорд.
Назви кеглю
Ця вправа, напевно, найважча з усіх перелічених. Цього разу ви обираєте, яку одиночну кеглю залишите – й намагаєтеся зробити такий кидок, щоб залишилася саме названа вами кегля. Коли вам це вдасться, виберіть наступну кеглю, потім ще одну і ще. Якщо вам вдасться залишити “на замовлення” чотири різні кеглі, поверніться знову до першої обраної.
Висновки
Кидати собі виклик, щоб спробувати нові речі на тренуванні робить ваш час на доріжках більш різноманітним і цікавим, навчає вас інакше дивитися на зони гри й розвиває ваші ігрові навички. Перелічені завдання – лише деякі з тих, що можна придумати в боулінгу. Ставте собі нові цікаві завдання. І не соромтеся написати про них в коментарях 🙂