Cтаття Лукаса Вайзмана із сайту FloBowling.com, переклад Ольга Покотило.
Упродовж багатьох поколінь боулінг пережив такі зміни технологій і техніки, які вчинили революцію в спорті й допомогли йому досягти таких рівнів, про які ми раніше й не мріяли.
Уявіть першого гравця, який мав досить нервів, щоб зробити кроки й таким чином розігнати шар ще до лінії фолу. А як щодо еволюційного переходу від дерев’яних шарів до реактивних? Або коли член залу слави РВА Марк Рот вийшов на доріжку зі своїм “кранкером”? Усе це – гігантські еволюції в грі.
Ще одна революція, що відбувається просто зараз – це гра з двох рук. І, підігріта соціальними медіа, вона поляризує спорт як ніщо раніше.
Дворукий боулінг “вибухнув” на національному подіумі США у 2009 році, коли австралієць на ім’я Джейсон Бельмонте виграв свій перший титул на турнірі Лонг Айленд Класік. Його стиль став темою суперечок, а саме ім’я Бельмонте стало назвою героя або лиходія – залежить, кого ви спитаєте.
Хтось кричить “фол”, стверджуючи, що дворука гра – це нелегальне шахрайство. Конгрес боулінгу США, керівний орган нашого спорту, вивчив це питання з самого початку, й визнав, що гра з двох рук не порушує жодне з правил боулінгу.
Деякі традиціоналісти, включно з членом залу слави Браяном Восом, кажуть, що дворучники ведуть спорт у зловісному напрямку й завдають непоправної шкоди. “Ріст популярності дворукого боулінгу, на мою думку, схожий на повільну злоякісну пухлину і без того хворого спорту”, – написав Вос у 2016 році. Нещодавно він підтвердив, що не змінив своєї думки.
“Це створює величезну прірву (полярність) між ними й традиціоналістами. Прискорений прогрес, який вони обирають, порівняно з тим, що тільки багаторічна праця дозволяла відполірувати техніку гри однією рукою, – тільки одна з причин. Друга – це те, що гравці з двох рук мають більше обертів, ніж будь-хто з традиціоналістів, хто роками відточував реліз однією рукою. Це абсолютно інший метод релізу”, – сказав Вос у коментарі FloBowling восени 2018 року.
Вос, що почав спортивну кар’єру в 1982 році й має 25 національних титулів, є відомим критиком дворукої гри. Однак серед традиціоналістів є гравці, що дивляться на це зовсім інакше. Наприклад, інший член зали слави РВА Волтер Рей Вільямс-молодший настільки захопився дворуким боулінгом, що додав цей стиль до свого арсеналу гри.
“Я б сказав, що дворукий боулінг є одним з найбільш важливих, цитую, вдосконалень, у грі за весь час, що я в боулінгу, я маю на увазі, що це справді суттєве відкриття”, – сказав Вільямс, хто має 47 титулів РВА. “Люди говорять про це й кажуть, що їм не подобається, але з самого початку в боулінг грали без отворів у шарі, він просто лежав у долоні. І ось хтось зробив у шарі дві дірки, потім хтось додав третю, потім хтось спробував грати з кінчиків пальців. Це і є еволюція за 120 років, чи скільки там часу минуло”.
Якщо двоє членів залу слави не можуть дійти згоди щодо дворукої гри, що ж робити нам? У соціальних мережах це провокує гарячі дебати. І схоже, що гравці або категорично за, або радикально проти дворукої гри, без проміжного ставлення. Це проблема, з якою Бельмонте постійно живе, граючи в Турі РВА. Щоразу, коли Бельмонте виграє, суперечка розгоряється з новою силою, з австралійцем у самісінькому її центрі.
“Певною мірою, це як політика, – ви або приймаєте змагання з дворучниками, або ні”, – каже Бельмонте. – І якщо ні, то ви стаєте доволі агресивними щодо дворучників, і стаєте схильні до суперечок і сварок в інтернеті. Те саме можна сказати й про прихильників. Щойно хтось висловлюється проти дворукої гри, прихильник вже тут і розкидується образами на адресу незгодних, що й створює прірву між гравцями”.
Звичайно, Бельмонте не стверджує, що гравці не повинні мати власної думки на цю тему – він підкреслює, що хотів би бачити дискусії в іншій тональності.
“Я думаю, ми фокусуємося не на тому. Це битва не між двома боулерами; битва повинна бути між боулінгом і модою. Давайте відкинемо агресію і спробуємо обговорити щось, що принесе користь боулінгу – наприклад, як залучити більше спонсорів”, – каже Бельмонте.
Бельмонте не вважає, що дворукий стиль замінить традиційну гру – принаймні, за нашого життя, але він бачить його зростаючу популярність, особливо серед молоді.
Тож, поки ми тут лементуємо щодо стилю, інші надихаються ним і використовують у грі. Цей тренд відзначає USBC Gold Coach Дел Уоррен, віце-президент тренувального центру Kegel у Флориді. Уоррен і його команда нещодавно провела тренувальний табір спеціально для тих, хто хоче навчитися грати з двох рук, і показали, наскільки популярним це є. Уоррен припускає, що уже за 10 років серед еліти спорту дворучники матимуть чисельну перевагу.
“Подивіться на кількість дворуких гравців у дивізіонах U15 та U12, і це число з часом тільки зростає. Я думаю, коли діти бачать дворуку гру не тільки по телебаченню, але й на локальному рівні, вони швидко копіюють побачене, – як і я колись копіював Марка Рота чи Маршала Холмана”, – каже Уоррен.
Уоррен вивчає дворуких гравців і багато працює з ними у тренінг-центрі у Флориді, й починає усвідомлювати ефективність цього стилю. “Що більше я вивчаю біомеханіку й те, як енергія передається від тіла до шара, тим більше я думаю про економні способи гри. Цікаво, що серед дворучників зараз так само багато різних стилів, як і серед однорукої гри. Є кілька різних способів, якими хлопці досягають своєї мети”, – каже Уоррен.
Що ж до Бельмонте, він продовжує серйозну серію успіхів у РВА, особливо серед меджорів. Лише в 2017 році він здобув три меджори під час Туру. Бельмонте також продовжує надихати покоління професійних гравців спробувати дворуку гру, яка не закінчиться найближчим часом.
“Цей рух не зійде нанівець”, – говорить Бельмонте. – “Якщо ви не прихильник гри з двох рук і хочете, що її заборонили, то ви, так би мовити, гавкаєте не на те дерево. Неможливо, щоб техніка, яка є легальною, була заборонена”.
Суперечки, тим часом, розгоряються.