Три “Д” для успішного боулінгу, ч.2: “Думай!”

Стаття тренера збірної команди Канади Тайрела Роуза для сайту BowlingThisMonth, переклад Ольга Покотило.

У попередній статті цього блоку Роуз представив три складові успішного боулінгу: сприйняття, обробка інформації та виконання. Для кращого запам’ятовування англійською він назвав це “three P: perceive, process, perform”. У нашому перекладі ми використовуємо інші слова – “три Д: дивись, думай, дій”.

Одна з найпоширеніших речей, які ви чуєте, коли справа доходить до спорту – це “обов’язкова обробка інформації”. Але це не те, що маю на увазі я.

“Думай”

Тут я маю на увазі саме дієслово, – процес виконання ряду дій чи операцій для досягнення результату. Це те, як ви розумієте й трактуєте своє сприйняття розумових, фізичних та тактичних сигналів. Від цього залежить ваш успіх. Перша “Д” – “Дивись” – стосувалася врахування всієї інформації, важливої для прийняття рішення. Друга “Д” – “Думай” – це саме про те, як знайти правильне рішення.

Середовище

Без сумніву, найпоширенішою метою боулерів (одразу після збільшення обертів) є вміння приймати рішення швидше й розуміти середовище гри краще. Існує дві основні речі, які слід розібрати, коли ви вже побачили траєкторію шара:

  • Про що нам кажуть кеглі?
  • Що з цим робити?

Поговоримо про відповіді на ці запитання трохи нижче.

Ваші емоції

Ви вже знаєте, як визначити свій емоційний стан і ментальні звички під час гри. Але що робити з ними далі? Іноді вони, здається, повністю поза вашим контролем, і це просто “хороший день” або “поганий день”. Але покращуючи свою здатність обробляти емоційні реакції на мікрорівні (тобто пов’язані з конкретними кидками, результатами та помилками), і поліпшення вашої здатності контролювати свій психологічний стан на макрорівні (між фреймами та між блоками) зрештою дасть кращі результати.

Ваше виконання

Усупереч поширеній думці, розуміння цієї частини гри часто буває найважчим. Ми не бачимо, як виконуємо той чи інший елемент, а наше сприйняття ненадійне. Щойно ви визначилися, наскільки добре відпустили шар, наступне питання – що зробити, щоб наступний кидок був кращим? Це одне з найскладніший питань, на які ми шукаємо відповіді в конкурентному середовищі.

Покращення прийняття рішень

Середовище

Успіх у боулінгу потребує, щоб ви помічали підказки, які дають вам кеглі, і щоб ви знали, як вплинути на рух шара у відповідь на ці підказки. Давайте зробимо короткий огляд (за вже відомими матеріалами).

На мою думку, єдина кегля, яка не дає нам достовірної інформації про кидок – це одинична 8 для правші (або 9 для лівші). Це єдина кегля, яка залишається просто через невдачу. Усі інші одинички є результатом неправильного руху кулі, і тому їх можна виправити. Боулери, які зважають тільки на “удачу”, самі відмовляються від шансів змінити свою гру, адже проти “удачі” людина безсила. Якщо ви подивитеся на поганий розліт кегель, який є результатом поганого руху шара (навіть коли вам здалося, що це добре), ви можете навчитися розуміти, про що кеглі намагаються вам сказати.

Дві найважливіші кеглі для розуміння розльоту, це 5 та 6 (для правшів). Найбільше інформації дає 5 кегля, але це досить складно, тому ваші навички сприйняття інформації (“дивись”) повинні бути добре розвинені.

Нижче наведена таблиця, яка дуже схожа на таблицю, яку я зробив для моєї статті 2017 року. Ця таблиця підкреслює дві ключові кеглі та те, що вони можуть робити від час кидка, та пропонує деякі пояснення, який рух шара призвів до такого результату.

  • Таблиця розписана з точки зору правші:
  • Кегля 6 лежить у жолобі (пласка 10): Ймовірно, ваш шар рано став у ролл. Зважаючи на інші комбінації, які лишаються, можна припустити, що шар не має достатньо енергії.
  • Кегля 6 облетіла десяту (дзвінка 10): Протилежна ситуація, ваш шар скоріш за все має надлишок енергії. Такі кидки виглядають блискуче, тому їх важко “діагностувати”. Якщо ви бачите таке, то напевно в грі також трапляються одиничні 7 та 9.
  • Кегля 5 летить між 7 та 8: Ваш шар скоріш за все стає в ролл занадто рано. Ви часто бачите пласку 10.
  • Кегля 5 б’є сьому: рух шара можливо дуже гарний, але у нього замало хука. Можливо вам знадобиться незначна поправка, але рух шара в цілому правильний. Якщо кегля в іншому кутку не залишається, у вас все добре. Однак слідкуйте за ролом: шар викочуватиметься дедалі раніше.
  • Кегля 5 облітає сьому: ваш шар, імовірно, зберігає надлишок енергії і б’є першу кеглю ззаду. Це може виглядати нормально, але ви заграєте з вогнем – такі кидки неподалік від сплітів. Можливо, ваш шар дуже, дуже плавний, але це означає, що ви пропустили оберемок підказок, перш ніж дісталися до цього місця.

Коли ви визначили, про що кажуть кеглі, досить легко прийняти рішення: просто скоригуйте рух шара. Що саме робити з реакцією? Якщо шар стає в ролл зарано, зробіть ролл пізнішим: знайдіть більше олії, змініть положення рук або поміняйте шар. Кидати шар сильніше, ймовірно, не дуже вдала ідея, якщо ви не граєте у верхній частині таблиці. Більш сильний кидок відстрочить ролл, але також і створить плаский удар по кеглях. У випадку пласкої 10 нам не треба ще більш плаский шар, правда?

Крім того, часто заміна шара – погана ідея, але взяти шар із більш різкою реакцію є більш надійним рішенням, тому дуже важливо, щоб ви бачили стадії руху шара. Якщо шар рухається надто різко або б’є першу кеглю ззаду, ваша задача – змусити його зробити хук та/або ролл раніше.

Варто зазначити, що ця таблиця далека від остаточної. Кожна ситуація є іншою, і є багато інших змінних, які потрібно враховувати, але це дуже ефективно як загальне керівництво. Це може бути вашою відправною точкою для більшості ігор, після них можна розглядати інші змінні, залежно від того, наскільки складною є ситуація в грі.

Ваші емоції

Якщо ви прочитали попередню статтю, то, я сподіваюся, знайшли час відповісти на поставлені там запитання. Вони були призначені допомогти вам усвідомити психологічний стан під час гри. Бути в правильному настрої, формувати правильні звички треба саме з усвідомлення. Тож почнемо з покращень на макрорівні – з того, що ви робите, перш ніж почати гру та між фреймами.

Ви вже створили свою рутину кидка? Якщо ні, то створіть її, хоча цього разу ми поговоримо про інше – так, ніби у вас є власний ритуал кидка. Я маю на увазі не пару щасливих шкарпеток, а те, що ви робите, щоб налаштуватися на правильний ментальний стан і правильний рівень енергії. Це може бути правильна музика, те, як рано ви приходите на доріжки, коли взуваєтеся, заклеюєте пальці, розігріваєтеся – усе це частина рутини, яка допоможе вам прийти в правильний ігровий стан перш ніж почнеться розминки. Майте на увазі, що для кожного гравця цей ритуал власний, і немає жодних узагальнень – крім одного: знайдіть послідовність, яка вас “заводить” і Повторюйте Її. Кожного Разу.

Багато питань у попередній статті пов’язані зі звичками гравця на макрорівні: як ви керуєте своїм часом, енергією та емоціями між кидками. Наприклад, гравці, що багато стоять, витрачають більше енергії, отже на доріжках вони дещо менш активні, а через це й потребують більше енергії для гри.

Якщо ви чимало говорите, коли гра йде добре, і ще більше, коли збуджені або схвильовані, а потім зовсім не говорите, коли гра йде важко – ви повинні знати й регулювати це, і навмисно розмовляти більше, щоб повернутися в добрий ментальний стан (і навпаки). Так само важливе й те, про що ви говорите. Комусь важливо спілкуватися на відсторонені від боулінгу теми, і якщо ви один з таких гравців, то навчіться взаємодіяти з людьми, які тільки й говорять, що про реакцію шара.

Ключем є розуміння взаємопов’язаності вашого психічного стану і ваших дій. Ваш психічний стан впливає на ваші дії, але ваші дії – доведено – впливають на ваш психічний стан. Змушуйте себе робити те, що ви робите, коли ви щасливі, розслаблені і впевнені, і зрештою ви почнете відчувати себе таким чином. Це потужна тактика підвищення продуктивності.

Тепер давайте перейдемо на мікрорівень: звернімо увагу на емоції, пов’язані з самим боулінгом. Іноді наші емоції дістають із гравців його кращі якості. Важка гра зі складними комбінаціями та спроби подолання невдалих кидків можуть вивести вас із оптимального ігрового стану. Цікаво, що це може статися і під час вдалої гри: надмірне збудження, хвилювання через сильний старт і хорошу гру скоро зіпсують ваше виконання.

Робота з емоціями під час партії чи блоку ігор зводиться до того, щоб визнати їх і… відкинути. Наприклад, помірне розчарування через невдалу комбінацію – це абсолютно нормальна реакція. Ми всі маємо досвід розчарувань і поза боулінгом, тому це одна з основних реакцій. Але дозволити розчаруванню тривати більше кількох секунд, або впливати на наступний фрейм чи на всю гру – ось де справжня проблема.

З іншого боку, невизнання емоцій може призвести до ще гірних наслідків. Найчастіше це трапляється, коли гравець нервується або хвилюється. Боулери намагаються заперечити емоції, а не розбиратися з ними. Першим кроком до успіху є усвідомлення своєї реакції та розуміння того, негативна це емоція чи позитивна. Тільки після цього можна спрямувати емоційну напругу в корисне позитивно-енергетичне русло.

Ваше виконання

Рішення щодо фізичної гри, напевно, найскладніші. Я вже згадував, що сприйняття своєї фізичної гри – надзвичайно ненадійне, тому для вас важливо навчитися самостійно діагностувати фізичні “збої” під час гри. Я рекомендую наступне.

По-перше, знаходьте час на вивчення своїх промахів. У більшості випадків боулери тренуються, намагаючись їх усунути, але це не означає, що ви повинні повністю їх ігнорувати. Ви частіше промахуєтеся вправо чи вліво? На швидкості чи повільно? Коли притримуєте шар чи впускаючи його в нижній точці?

На тренуванні ваша мета – виявити й виправити причину цих проблем, чи то ноги, чи таймінг, чи будь-яка інша слабина. У конкурентній боротьбі. Під час змагань найбільшою небезпекою є спроба виявити причину помилок і одразу “виправити” їх, продовжуючи гру. Ось чому: під час кроків ваш фокус повинен бути більше зовнішнім, зосереджений на вашій меті й продуктивності. Зосереджуючись на окремому технічному елементі й намагаючись контролювати його, ви фокусуєтеся на хибних речах і використовуєте аналітичну частину свого розуму. Це все одно, що прив’язувати взуття до ліній на доріжці – ви можете це зробити, але воно не поможе.

Тож як удосконалити виконання під час гри й приймати правильні рішення? Знаючи особливості своїх промахів, ви можете загалом зменшити їхню кількість до одної-двох речей. Помітивши таку помилку, спробуйте зробити навпаки.

Зверніть увагу, що я не кажу: “намагайтеся не робити цього”. Свідомість не сприймає “не”, як фраза “не думайте про білу мавпу” призводить до того, що ви тільки й можете думати, що про білу мавпу. Замість того, щоб думати “не тягни”, скажіть собі “простягнись крізь кидок” тощо.

Зворотній бік знайомства зі своїми промахами – і другий крок до вдосконалення в цій галузі – це знання підказок, які для вас працюють. Звичайно, це не замінює повноцінну практику на виправлення фізичної гри, але під час змагань – у момент гри – ви не маєте часу на ціле тренування. Оберіть “ключі” – слова та сигнали, які допомагають вам покращити фізичку гру, і регулярно їх практикуйте. Це буде найкращим способом виконати якісний кидок і не повторювати своїх недоліків. Ось кілька таких прикладів:

  • Почекай / Гарний темп / Плавні кроки
  • Вільний мах/ Розслабити плече / Гарна обробка
  • Викотити шар/Залишитися за шаром/Провести руку

Таких ключів може бути стільки, скільки людей грає в боулінг. Знайдіть свої та користуйтеся ними у змаганнях, щоб позбутися свої поганих кидків.