Переклад статті Джона Йорка із сайту Bowlingthismonth.com
Як ми всі добре знаємо, виконання на вищому рівні вимагає цілої низки різноманітних умов, щоб здобути оптимальний результат. Щоб стати елітним спортсменом, доведеться працювати над багатьма аспектами гри, як фізичної так і ментальної. Це значить також, що на шляху до вершини нам треба приділити чимало часу роботі над собою. Часто для цього треба зупинитися й уважно розглянути свій поточний стан, щоб побачити, які у вас насправді є переваги, а які речі необхідно виправляти й удосконалювати.
Я вірю, що те, що стримує нас від досягнення омріяних вершин, не обов’язково пов’язане із боулінгом. Швидше це залежить від складу особистості. Такі речі як фокусування, реакції на успіх і невдачу, здатність до швидкого реагування, контроль над емоціями тощо, тобто те, що властиве нам як людям в цілому, а не тільки як гравцям у боулінг.
Погляньмо на причини, чому для нас важливо розпізнавати ці речі й організувати їх у доречні реакції.
М’яз “Не здавайся”
Ментальна риса, про яку я хочу поговорити, я називаю м’язом “НЗ” – “Не здавайся”. Я впевнений, що багато з вас переконані, що є впертими бійцями, тими, хто бореться до кінця й ніколи не здається. Ми всі хочемо вірити, що маємо в собі ці якості.
Однак, якщо поглянути ближче, ви можете пригадати кілька випадків, коли ви здалися під кінець турніру. Або під час ліги, можливо, у вас була невдала гра чи навіть дві, і можливо ви навіть робили спеєвий кидок, який нічого не змінить, із дальнього краю апроучу.
Справа в тому, що, коли ви оцінюєте ситуацію як безнадійну, дуже легко опустити руки (навіть на коротку мить) і розслабити цей уявний м’яз НЗ. Я вважаю, що такі моменти якнайкраще підходять для тренування цього м’язу, і якщо достатньо над ним попрацювати, у скрутній ситуації вам не доведеться навмисно про нього згадувати.
Важливість м’язу НЗ
Пригадайте, скільки разів вам вдавалося виграти турнір легко, коли з самого початку ви мали суттєву перевагу, й ви просто рухалися від початку до фінішу в спокійному й урівноваженому стані? Я здогадуюся, що, якщо взяти відсоток таких турнірів, він виявиться не дуже великим. Так само і в лігових турнірах: скільки разів вам вдавалося пройти всі кола без напруги й ризику втрати очок? Напевно, теж не дуже багато.
Такі турніри трапляються час від часу, але загалом у нашому спорті – дуже мало. Є кілька факторів, які на це впливають. Один із них – сама система підрахунку очок у боулінгу, яка часто не може відрізнити гравця із високими технічними навичками від того, кому пощастило грати влучно. Інший фактор – високотехнологічне спорядження, яке сьогодні підняло планку високих партій і дозволяє робити страйки навіть тим гравцям, які не мають якісної фізичної гри. Третій фактор – ігрові умови на доріжках. І, нарешті, неважливо, з яких саме причин, набагато простіше відстати від загалу, ніж випередити усіх гравців.
У багатьох випадках ви опиняєтеся у середині або й нижній половині списку, і вам треба дещо більше, ніж здатність виконувати кидки, щоб піднятися на кілька рядків або на вершину. Саме в ці моменти м’яз НЗ показує, чи ви кращі за інших, чи можете залишатися сконцентрованим, справлятися зі змінами в грі, із втомою та внутрішнім голосом, який каже, що сьогодні не ваш день. Саме в ці моменти здатність не здаватися робить для вас більше, ніж будь-які зміни шарів чи ліній гри. До того ж, якщо ваш НЗ не працює як слід, скоріш за все ваша здатність реагувати на швидкі зміни теж не працюватиме. Внутрішня здатність залишатися сфокусованим на перемозі, коли всі навколо так само борються за вашу мету, часто є вирішальним фактором між перемогою і поразкою.
Опанування НЗ
Щоб посилити свій НЗ, перш за все вам треба навчитися розрізняти ситуації, коли НЗ не працює або працює недостатньо. Як завжди, все починається з усвідомлення. Якщо ви хочете досягти вершини, звертайте увагу на те, що відбувається із вами під час гри.
Ось неповний список ситуацій, коли вам треба звернутися до НЗ й перевірити його роботу:
Можна описати ще багато подібних сценаріїв, тож будьте уважні й зізнавайтеся собі, коли щось із цього списку здається вам знайомим. Якщо це так, значить, прийшов час посилювати м’яз НЗ.
Посилення свого НЗ
Тепер, коли ви знаєте, чи сильний ваш м’яз НЗ, що далі? Ось декілька порад для зміцнення вашого НЗ, щоб ви могли розраховувати на нього у скрутних ситуаціях.
По-перше, подивіться на найбільших боулерів нашого покоління і запитайте себе, чи були б вони там, де є, якби не мали такої волі до перемоги. Талант і практика допомагають лише до певної межі, але найкращі гравці грають на найвищому рівні – із тими, хто часто має більші фізичні можливості, але все одно пробиваються до фіналів. Подумайте, скільки гравців ви знаєте або бачили на ютубі, які починали гру як справжні майбутні чемпіони, але так і не вийшли на п’єдестал? Спитайте себе, чому так сталося.
Тепер подивіться на список вище й скажіть, чи є там ситуації, з якими ви стикалися особисто. Якщо так, знайдіть турнір, де ви “ніколи не виграєте”, або олію, де у вас “завжди погані результати”, і навмисно зіграйте там іще раз. Але цього разу зробіть свідоме зусилля Не Здаватися, слідкуйте за своїми думками під час вдалих і невдалих кидків і впродовж усього дня. Залишайтеся позитивними, працюйте, шліфуйте та вдосконалюйтеся до останнього кидка в останньому фреймі. І подивіться, чи впливає ваш внутрішній монолог на ваш результат.
Практикуйте НЗ у партіях, де результат уже очевидний і ваші кидки не допоможуть вам виграти. Думайте про те, що з кожним фреймом, коли ви зберігаєте віру в себе, зміцнюється ваша здатність Не Здаватися. Наступного разу, коли вам знадобиться бути трохи сильнішим, ваш НЗ прийде вам на допомогу.
Якщо маєте можливість, знайдіть гравця чи гравців “не своєї ліги” та тренуйтеся разом із ними. Зіграйте партію на чашку кави або проведіть товариських матч. Переконайтеся, що ви здатні на більше.
Кінцева мета полягає в тому, щоб створити такий сильний м’яз, що вам ніколи не доведеться викликати його навмисно. Якщо це стане частиною вас, воно автоматично працюватиме в будь-який час. Ваші опоненти помітять це першими, особливо в партіях із мінімальною перевагою, де здатність грати до кінця визначає переможця.
Висновок
Зрозуміло, що ви повинні тренуватися фізично, щоб виконувати кидки оптимально. Навчайте своє тіло витримувати тривалий ігровий день чи кілька днів – на однаково високому рівні. Рух шара, зміщення по доріжці, вибір арсеналу й досконала спея теж повинні бути у вашому звичайному режимі. Але не забувайте, що й на ментальному рівні вам потрібен час, щоб знайти свої сильні й слабкі сторони та навчитися працювати із ними.
Чи справді існує м’яз НЗ? І так, і ні. У тілі людини немає конкретного м’язу саме з такою назвою. Але всередині нас є рушійна сила, яка веде нас до того, що ми хочемо, незважаючи ні на що, до самого кінця. Якщо ви називаєте цю силу якось інакше – користуйтеся власним терміном. Але це справді дещо реально, що є частиною боулера.
Якщо ви не прагнете подолати всі перешкоди на своєму шляху, як реальні так і уявні, відсутність м’язу НЗ тягнутиме вас донизу, зменшуючи ваші досягнення й змушуючи відмовлятися від своєї мети знову й знову.