Переклад статті Джона Йорка із сайту Bowling This Month
Якщо ви готуєтеся до фіналу чемпіонату, або якщо у вас скоро національний відбір або серйозний локальний турнір, або усе це одразу, тоді цей матеріал саме для вас. Щоб стати серйозним гравцем, успішним у змаганнях, одна з найважливіших речей, якої вам треба навчитися: перемога не відбувається у день гри; у день гри ви тільки її підтверджуєте. Переможці в будь-якому спорті – ті, хто випередив суперника у практиці, мисленні, підготовці задовго до ігрового дня. Справжня робота відбувається під час підготовки, і саме її ми розглянемо в цьому матеріалі.
Підготовка
Що це значить? Наскільки це важливо? Як ми чогось досягаємо?
Підготовка – це те, що ми робимо перед певною подією, щоб збільшити свої шанси на успіх. Підготовка відбувається як фізично, так і ментально. Вона походить із досвіду й необхідних знань, які ми маємо. Те, наскільки добре ми готові, однозначно визначає рівень нашого успіху в будь-якому змаганні. Коли середовище змінюються на льоту, завжди виникає відчуття поспіху й паніки певного рівня, принаймні, на короткий час. Ці обставини виникають щоразу під час змагань, але наша мета – підготуватися до них настільки, наскільки це взагалі можливо, тобто мінімізувати їхній вплив як у коротко-, так і в довгостроковій перспективі, зробити їх менш травматичними, а отже, й легше з ними впоратися. Чим краще ви готові, тим легше реагувати на зміни, тим більш розслаблені ви будете, коли ці обставини виникнуть.
Погляньмо на деякі окремі напрямки, які потребують вашої уваги під час підготовки.
Фізична підготовка
1. Загальний стан: Зробіть усе можливе, щоб ваше тіло було якнайкраще готове до кожного кидка, який ви робитимете під час тривалого змагання. Підважування важкого предмета, такого як шар для боулінгу, впродовж кількох годин щодня, є фізично виснажливим. Не давайте втомі чи слабкості псувати вашу гру. Займіться фізичними вправами.
2. Витривалість: Тренуйте витривалість так, щоб ваша жага до перемоги на останньому фреймі була такою ж сильною, як і на першому. Не будьте одним із тих, хто тільки й чекає на закінчення блоку ігор, бо вже втомився й хоче їсти. Витривалість дозволяє вам утримувати фізичний стан і увагу під час усього запуску.
3. Харчування: Слідкуйте за тим, щоб їсти достатньо правильних продуктів як під час турніру, так і перед ним. Ваша їжа – це паливо, яке визначає ваш результат.
4. Відпочинок: Переконайтеся, що матимете добрий сон напередодні турніру, а також щодня під час тривалих змагань. Якщо ви починаєте гру втомленим, ви вже починаєте з браку ресурсів. Якщо ви вважаєте добрий нічний сон недостатньо важливим, не дивуйтеся, як низько впаде ваш найкращий результат.
5. Практика: Чи працювали ви над недоліками своєї гри, щоб перетворити слабкі сторон на сильні? Чи здатні ви реагувати на зміни олії та грати там, де цього вимагають умови на доріжці? І зрештою, скільки кидків ви зробили з часу останніх змагань?
6. Спеа: Наскільки ви впевнені у своєму добиванні? Це чи не єдиний фактор, який визначає фінальне розташування гравців. Це абсолютна, обов*язкова умова – бути досконалим у добиванні спеї. Вдосконалюйте положення тіла та замах, і довіряйте своєму кидку.
7. Ваша гра: Знайте свої слабкі й сильні сторони. Що у вас переважає – швидкість чи оберти? Яка у вас швидкість, які оберти, який тилт і кут обертання осі? Знаючи це, ви зможете приймати кращі рішення під час гри.
8. Правильне обладнання: Читайте статті, дивіться відео, вивчайте характеристики куль, якими граєте. Чим краще ви розумієте свій арсенал, роль і місце в ньому кожного шара, тим легше вам читати доріжку й тримати гру на рівні. А чи підходить ваш арсенал до запропонованих на турнірі умов? Працюйте зі своїми шарами, поки їхній рух не стане для вас чимось природнім. Знайте, як ваші шари реагують один відносно іншого, щоб вчасно міняти не тільки лінію гри, але й кулі, коли це знадобиться.
9. Досвід: Чим частіше ви ставите себе в турнірні умови, тим комфортніше й знайоміше почуваєтеся у цьому середовищі. Ви почнете бачити, що змінюється в першу чергу, отже, будете готові бачити їх у наступному турнірі. Також ви дізнаєтеся про власні реакції у певних умовах. Як ви реагуєте? Чи можете втриматися в спокійному, сфокусованому стані? Звертайте увагу й робіть висновки з того, що відбувається.
Ментальна підготовка
1. Спеа: Так, знову спеа. Наскільки ви впевнені у своїй спеї? Щойно ви опанували фізичне добивання одиничок, до справи береться ментальна готовність робити це знову й знову. Ви повинні довіряти своїм фізичним навичкам, бути впевненим у тому, що ви вже відтренували до досконалості. Повторимося: саме спеа є найбільшим вирішальним фактором у фінальному розташуванні гравців. Удосконалюйте спеа. Станьте нездоланним майстром добивання спеа. Довіряйте і не бійтеся. Навчіться контролювати свої почуття до спеї.
2. Позитивні ствердження: Успішного спортсмена відрізняє впевненість. Це те, що є всередині вас. Вміння взяти контроль над своїми думками, натренувати мозок працювати на вас, допомагати вам створювати успіх – найкращий шлях до створення впевненості. Покращити свій ментальний стан ви можете за допомогою позитивних стверджень. Те, що ви думаєте, прямо впливає на ваш результат. Знайдіть позитивні твердження, які вас заспокоюють і фокусують на грі, і говоріть їх собі регулярно. Під час змагань вони допоможуть вам налаштуватися на позитивну хвилю.
3. Візуалізація: Найбільш сильний інструмент, що покращує ваше виконання. Практикуйте візуалізацію щодня, зробіть її частиною свого щоденного життя. Свідомість не бачить різниці між реальністю, і тим, що ви уявляєте як щось реальне. Правильна й регулярна візуалізація відкриває широкі можливості для вдосконалення та прогресу, про який ви й не мріяли.
4. Настрій: Якщо ви серйозно налаштовані на турніри, то напевно знаєте, що змагання в боулінгу є динамічним середовищем, де непередбачувані зміни чекають за кожним кидком. І знаєте що? Часом ви не встигатимете їх побачити. Часом ви помічатимете, що щось змінилося, але не знатимете, що робити. Часом вам траплятимуться умови, з якими ви ще не стикалися. Часом це призводитиме до провалу. Але ваша сила в тому, щоб виходити на кожний турнір із розплющеними очима й готовністю до змін. Якщо ваша впевненість, ваш ментальний настрій готові до змін, ви пройдете через ці складні умови. Адже якщо труднощі виникли у вас, найімовірніше, інші гравці теж із ними зіткнулися. Ті, хто краще готовий до постійних змін, зможуть спокійно й раціонально зреагувати на несподіванки, принаймні – краще за тих, хто на це не чекав.
5. Не здавайтеся: Уявіть, що у вас є м*яз, який відповідає за вашу готовність боротися за перемогу. Не розслабляйте цей м*яз. Тренуйте його і готуйте до турнірної гри.
Підготовка в ігровий день
1. Розминка: Важливо, щоб ваші м*язи були вільні й розслаблені, а серцебиття дещо прискорене. Рухайтеся, дайте крові рухатися по вашому тіло, розминайте м*язи й суглоби.
2. Заклеювання: Заплануйте достатньо часу, щоб розігрітися, заклеїти коліно, чи плече, чи зап*ясток тощо. Підготуйте свої пальці до гри.
3. Підготуйте взуття: Перевірте апроуч. Почистіть підошву, якщо треба. Перевірте й замініть підошву й каблук, якщо треба.
4. Підготуйте спорядження: Перевірте, чи на місці всі елементи вашого спорядження – рушник, тейпи, клінер, пади тощо. Додайте, вийміть або замініть тейпи в кулях. Якщо ваше спорядження не готове до гри, ви втратите цінний час під час розминки, підклеюючи тейпи.
5. Підготуйте поверхню шарів.
6. Майте шари напоготові: Якщо у вас є підозра, що доведеться змінювати шар, підготуйте наступний варіант заздалегідь (тейпи, поверхня тощо). Зробіть усе, щоб не бігати в пошуках своєї сумки між кидками.
7. Використовуйте ментальне коло: Це часто недооцінюють та ігнорують, але власне ментальне коло є тим стабілізуючим фактором, якого ніхто вам не замінить. Саме воно запускає автоматичні реакції м*язів під час кидка. Перші ніж вибігати на апроуч, візуалізуйте гарний кидок, перегляньте свої рішення щодо лінії гри. Перед кожним кидком витирайте кулю від олії. Переконайтеся, що вчасно сушите руки й тримаєте шар зручно. Якщо це вам допомагає, перевіряйте підошви. Струсніть подушечку з тальком. Переконайтеся, що всі кеглі перед вами й правильно встановлені.
Висновки
Найбільш складна частина будь-якого турніру з боулінгу – це величезний список змінних, які впливають на ваш результат, наприклад: тип доріжок, тип апроучу, топографія, машина для натирання, тип олії, порядок натирання доріжок, вологість повітря в приміщенні, глибина гаттера, тип і стан кегель на кожній доріжці, якість і стан піндеку, стан самих машин для виставляння кегель, загальний стан доріжок, температура повітря в приміщенні й надворі, загальна лінія гри, стиль гри суперників, а також гравців до і після вас; кількість гравців на доріжці, темп гри та багато, багато, багато іншого.
Це тільки деякі фактори, ви можете самостійно додати не менше. Але суть в іншому. Загальний рівень вашої підготовки, фізичної і ментальної, допомагає вам впоратися із усіма цими факторами швидше, ефективніше та успішніше. Здатність фізично й ментально сповільнити гру – це риса великих спортсменів. Чим краще ви готові, тим спокійнішими й розслабленішими ви будете, вирішуючи задачу з багатьма невідомими. Загальний результат усього цього – більша впевненість у собі, відчуття переваги над опонентами, і отже й краще виконання у довгостроковій перспективі.
Подумайте ось про що: набагато простіше вийти з боулінгу, звинувачуючи в поганому результаті будь-який із названих факторів і виправдовуючись ними, аніж вкласти час і енергію у підготовку, щоб бути підготовленим до цих умов. Це також набагато приємніше – вийти з боулінгу, знаючи, з якими перешкодами ви зустрілися, і завершивши гру перемогою або високим підсумковим місцем. Ви приходили, щоб виграти, чи щоб знайти собі виправдання? Оцініть чесно свій рівень підготовки, і дізнаєтеся відповідь.