Вирішення проблем у грі – частина 1

Переклад статті Тайрела Роуза з сайту Bowling This Month

Під час турнірів та ліг одна з найчастіших скарг, яку можна почути від боулера – це відчуття себе “поза грою”. Складність у тому, що не завжди поруч із вам є тренер, щоб вказати на точку фокусування, і ви не можете зупинитися й перейти до стабілізуючих вправ – припускаючи, що вам самим вдалося знайти проблемне місце у грі.

Цього разу ми поглянемо на кілька загальних проблем, які виникають ніби нізвідки, деякі причини таких проблем, а також – що ви можете зробити під час змагань, щоб не втратити свою гру. Будь ласка зауважте, що ці випадки описують ситуації, де ви самі помічаєте щось ненормальне у своїй грі, і виправлення не потребує тривалого тренування. Наприклад, якщо звичайно у вас гарний баланс, а цього разу ви з нього випадаєте. Якщо ж ви звичайно відпускаєте кулю до лінії фолу й хочете виправити це, швидка підказка не допоможе – вам потрібні більш детальні і тривалі вправи, або й уроки з тренером.


Одна з причин, що швидко приводять до паніки під час гри – це виявлення, що ви не можете влучити в свій таргет. Якщо ви звичайно досить точні, така ситуація буде вас нервувати. І як часто буває, вирішення цієї популярної проблеми – це виправлення якоїсь деталі, що відбувається ще до моменту кидка. Давайте подивимося на можливі сценарії розвитку подій.

Помилка вліво

Постійна помилка вліво (ближче до центру доріжки), коли звичайно для вас це не проблема, майже завжди пов*язана з вашим плечем, яке рухається вперед під час замаху, а це в свою чергу може виникати з кількох причин. Усі причини пов*язані з пізнім таймінгом, і скоріш за все це таке невелике спізнення, яке ви можете не відчути. Ваше тіло “підсвідомо” це відчуває і коригує за рахунок прискорення замаху згори вниз, виштовхуючи ваше плече вперед, а кулю – ближче до середини доріжки.

Швидкі кроки

Взагалі я заохочую швидкі кроки. Використання ніг для створення енергії – одна з найкращих речей, які може робити боулер. Власне кажучи, під швидкими кроками в цій ситуації я маю на увазі кроки, які швидкі порівняно з замахом і порівняно з нормальною вашою швидкістю. Якщо з якоїсь причини ваші кроки швидші, ніж звичайно, а замах такий самий, це створює ланцюгову реакцію пізнього таймінгу з першого кроку, і потім вам треба якось його коригувати.

Швидкі кроки з*являються після незвичайно напруженого дня, або якщо боулер поспішав до клубу на змагання. У такій обстановці ваш мозок ще в стані стресу і ще не налаштувався на заспокоєння до звичайного рівня.

Рішення: Візьміть перерву, зробіть один-два глибокі вдихи й уповільніть ноги. Найпростіше – це рахувати кроки. Рахування не таке важливе, як темп чи ритм, у якому ви рахуєте. Просто переконайтеся, що не поспішаєте.

Пізніший ніж звичайно таймінг може виникнути, якщо шар не почав рух вчасно. Навіть одна мить, на яку ви спізнилися з відпускання у замах, може запустити агресивний рух плеча і призведе до підтягування чи підштовхування шара.

Рішення: Сфокусуйтеся на своєчасному виносі й відпусканні шара. Можна навіть дещо підштовхнути шар вниз, якщо ви відчуваєте, що застрягли. І ще це одна з вправ, яку ви можете робити на турнірі між кидками: перевіряйте, коли починаєте виносити кулю вперед і вниз, і чи вільно вона падає в замах.

Жорсткі плечі

Теж пов*язано зі стресом. Надмірно жорсткі, затиснуті плечі можуть бути причиною “підтягування” кулі. Якщо ви роздратовані або провели цілий день сидячи за столом, ймовірно, ваш плечовий пояс недостатньо розслаблений, порівняно зі звичайною грою, і не дає вам достатньо вільного маху.

Рішення: Майте терпіння, щоб розслабити плечі. Щойно ви усвідомили проблему, почніть розслаблення з потягувань, махових рухів і інших вправ, які “розімкнуть” ваші плечі й руки. Щоб проблема не виникала, знаходьте час на фізичну розминку перед грою, ще до того, як почнете кидати кулю на доріжку.

Помилка вправо

Було б достатньо сказати, що помилка вправо (до краю доріжки) – це результат протилежної проблеми ніж підтягування кулі. Але боулери, які тягнуть кулю – це не ті ж самі люди, які її “штовхають”. Як наслідок, у цьому випадку помилка не пов*язана з рухом плеча. Вирішуючи проблему штовхання шара, треба поглянути на те, як рухаються ваші стегна.

Втома чи жорсткість

Ваші стегна й сідниці – найсильніші м*язи в тілі. Якщо ви сиділи довше, ніж звичайно (мало активності) чи провели весь день на ногах (надто активні), у цій частині тіла буде або надмірна напруга, або втома. Для боулерів важливо створювати енергію саме ногами, тож недостатня сила в ногах дуже швидко себе викаже. Якщо стегна не закриваються достатньо під час кидка, ваш замах іде за межі лінії гри, і ви відпускаєте кулю в край доріжки.

Рішення: Якщо стегна напружені, допоможе розтягування й легкі вправи для розминки. Якщо це втома, вам треба сфокусуватися на роботі ніг в останньому кроці й під час відпускання кулі. Якщо втома надмірна, короткотермінове рішення – це поставити ноги ближче в стійці й закрити стегна, починаючи зі стартової позиції. Це не варто сприймати як тривалу зміну в стилі, бо скоріш за все до наступної гри чи тренування ваші ноги прийдуть у норму.

Нахиляння вперед
Це одна з очевидних проблем, бо зачіпає ваш баланс. Іноді боулери починають нахилятися дещо більше, ніж треба, ще під час кроків, навіть не усвідомлюючи цього. Якщо ви надто нахилилися, вам важко працювати ногами, стегна залишаються відкритими під час кидка, і куля йде вправо.

Рішення: Зверніть увагу на стійку і зберігайте положення корпусу під час кроків. Більшість гравців знають крок, на якому відбувається помилка, тож зверніть увагу на свій “спеціальний” крок. Якщо ви працювали з цим кроком раніше, то можете мати свій “ключ” для вирішення проблеми.

Хаотичні помилки вправо і вліво

Це найбільше дратує, бо це так ненадійно! Принаймні помилка в один бік дає вам підказки, що відбувається і де ви помиляєтеся. Але якщо помилку неможливо передбачити, її важко й виправити. Припускаючи, що в цілому ви граєте точно, можемо подумати тільки про дві причини хаотичних помилок.

Проблема прицілювання
Іноді це справді проблема з головою. Думаючи не про те, не фокусуючись на грі, ви можете виробляти на апроучі різні речі, пов*язані і з кроками, і з замахом, і з релізом. Зрозуміло, що в такому стані важко повторювати точні кидки. Ваша задача в цій ситуації – навіть не пробувати контролювати всі ці речі одразу.

Рішення: Сфокусуйтеся на підготовці до кидка, на своєму ритуалі, і дайте собі конкретну установку – відстежити початок кроків і просто подивитися, що буде. Ви знайдете першу з проблем – чи помилка в таймінгу, чи пізній-ранній винос шара, чи підтягування або штовхання кулі. Розбудить свої неусвідомлювані навички!

Тримання шара
Якщо ви помиляєтеся в обидва боки від цілі, можливо, це проблема з пальцями й отворами. Час від часу наші пальці змінюються (опухають чи худнуть), і може бути, що якраз сьогодні вам треба збільшити чи зменшити щільність отворів для фінгерів і особливо – тамба. Якщо куля сидить дуже щільно або надто вільно, тиск на пальці відрізняється від кидка до кидка.

Рішення: Поміняйте тейп. Замініть старий на новий, приберіть чи додайте ще один тейп або його половинку. Може виявитися, що вам треба повністю замінити виклеєні тейпи, але скоріш за все вам вистачить мінімальних поправок для виправлення щільності хвату.

Виправлення довгострокових проблем із прицілюванням

Боулери всіх рівнів час від часу стикаються з проблемами точного прицілювання одного тижня, а на наступній грі все знову добре. Наведені вище підказки допоможуть, якщо проблема виникла раптово під час змагання.

Більшість наведених причин і рішень також можуть потребувати більш тривалого опрацювання. Якщо проблема виникає частіше й частіше, час приділити їм увагу під час чергового тренування і знайти справжню причину проблеми. Як правило, якщо вам доводиться користуватися підказками третину ігрового часу, це вже не питання “настрою”, а цілком технічний недолік. Не соромтеся спитати допомоги тренера та вибрат вправи, які позбавлять вас проблем прицілювання надовго.