Переклад статті Тайрела Роуза з сайту BowlingThisMonth
Боулінг – це спорт про повторення кидків і прийняття правильних рішень щодо того, як грати на доріжці. Якщо двое гравців мають однакові технічні навички, зазвичай один із них приймає кращі рішення щодо гри й збиває більше кегель. Ось чому нездатність бачити рух кулі й її підказки на доріжці є однією з семи основних помилок, які зупиняють гравця на шляху до успіху.
Для багатьох боулерів таємниця, чому після нібито ідеального кидка залишається одна кегля. Навіть розуміючи найбільш загальні “одинички” досить складно виявити їхню причину. Більшість гравців бачать ситуацію приблизно так:
Bowler #1: Ще одна десятка? Та скільки ж іще вона стоятиме?!
Bowler #2: Кут заходу кулі не той. Треба зміститися на дошку вліво.
Bowler #3: Відійду-но я трохи далі на апроучі.
Bowler #4: Я звичайно зміщуюсь на одну дошку вправо.
Чиє рішення краще? Ви, можливо, вже погодилися з однією з “рекомендацій” вище, але все не так просто. Усі відповіді можуть бути правильними в різних ситуаціях. Це і робить боулінг таким складним спортом. Щоб дізнатися, який вибір правильний, треба розуміти підказки, які дає вам куля.
Перша підказка: графік натирання олії
Зображення олії на доріжці може бути як корисним, так і оманливим. Графічне відображення олії на доріжці зазвичай дуже викривлене, і крім того воно повністю ігнорує топографію. Тому схеми олії – це тільки підказка щодо того, де олія взагалі є, і щодо того, звідки краще починати гру.
Погляньмо на схеми двох патернів (oil pattern) WTBA: Афіни зліва, 40 футів, і Токіо справа, 42 фути. Відмінності здаються очевидними:
А тепер подивімось на ті самі схеми, показані у правильних пропорціях, як олія насправді розподіляється по доріжці. Під таким кутом різницю в схемах побачити складніше, і це важливо. Дивлячись на стандартні графіки, ви думаєте, що схеми дуже відрізняються. На пропорційному зображенні ми краще бачимо, що суттєва різниця тільки в переходах олії по довжині доріжки, а не з боку в бік, як здавалося спочатку. Ось чому гравцям рекомендується дивитися на довжину олії й виходити з загальних міркувань щодо початку гри. Довжина дає вам загальну ідею, звідки починати, а переходи олії підказують, яким може бути рівень гри взагалі.
Отже, важливо пам*ятати дві важливі речі:
1. Пласкіші схеми роблять топографію доріжки більш важливою, а сама схема не має вирішального значення для вашої стратегії гри.
2. Після того, як ви зробили перший кидок, схема починає змінюватися. Як грати на цій олії залежатиме від того, де і як ви починаєте гру, а не від того, що там було намальовано перед початком.
Більшість гравців обирають стратегію “якнайпростіше” замість того, щоб аналізувати кожну крупинку інформації. Топові боулери часом навіть виграють на тому, що довіряються власним висновкам, зробленим зі схеми. Але й вони більше вірять власним очам, які підказують, коли вже час переходити до плану Б, залишивши гру “за схемою” тим, хто не бачить, що відбувається на доріжці.
Більше підказок: на що дивитися
Щойно куля потрапила на доріжку, боулер може чи отримати підтвердження своєї теорії, зробити деякі поправки, або змінити стратегію гри, частково чи повністю. Є чимало підказок, на які треба дивитися, щоб прийняти правильне рішення. Підказки з*являються з першого кидка на розминці й тривають під час усіх партій:
– Реакція кегель: те, як кеглі розлітаються й падають, говорить нам, чи вдасться збити кутові кеглі.
– Вихід із піндеку: у якому місці куля скочується з піндеку за кеглями.
– Рух кулі: скід, хук і рол.
Ці три ключі можна розібрати детальніше й отримати базу для ваших розмірковувань щодо стратегії гри. Вивчені й правильно зрозумілі, вони допоможуть вам приймати правильні рішення частіше.
Реакція кегель
Можна написати цілу статтю про розліт кегель і про те, як це важливо для гри. Але заради спрощення ми зупинимося тільки на кількох кеглях. Частіше за інші боулери дивляться на кутові кеглі (бо саме вони дратують нас найбільше), але секрет їх збивання – дивитися на ті кеглі, які повинні розлітатися в кути. Для правшів це кегля 6, для лівшів – кегля 4.
У ідеальному страйку шоста кегля б*є десяту (а четверта – сьому). Але коли ці кутові кеглі залишаються стояти, бо кегля 6 (чи 4) пролетіла перед кеглею 10 (7). Нам треба подивитися, як саме падала 6 (4), бо тут можуть статися дві речі:
– 6 (4) кегля лежить у жолобі; значить, ми маємо “пласку” 10 (7) (orig. flat 10).
– 6 (4) пролетіла навколо 10 (7); значить, у нас “дзвінка” 10 (7) (orig. ringing 10).
Дзвінку кутову кеглю пояснити дуже просто. Навіть якщо кидок виглядав ідеально, насправді куля зайшла в пакет із трооошечки завеликим кутом, найчастіше через те, що куля просковзнула по доріжці трохи далі, ніж треба, і недостатньо рано стала в рол. Через це перша кегля дає недостатній розліт, і хоча реакція виглядає сильною, кегля 6 (чи 4) пролітає перед кутовою 10 (7). Рішення тут просте: змусьте кулю стати в рол трохи раніше, або відхилитися трохи більше, залежно від того, який вибір для вас більш звичний.
“Пласка” кутова кегля трохи складніша й вимагає для вирішення трохи більше інформації. Вона однозначно залишилася через те, що куля відхилилася від першої кеглі дуже сильно. Але це могло статися як через ранній рол, або через те, що ролу не було взагалі. У цьому й складність поправок для однієї кеглі: вони не завжди означають одне й те саме, тому й рішення проблеми різні. Ми повернемося до пласкої десятки пізніше.
Вихід із піндеку
Не менш важливим, ніж реакція кегель, є те, де куля сходить із піндеку. Це показує нам, як куля рухалася перед тим, як зайти в кеглі. При ідеальному страйку куля падає з піндеку зліва від дев*ятої кеглі (справа від восьмої для лівші).
Куля, яка залишає 9 (8) кеглю створює надто великий кут і пізно стає в рол. Це показує більшу реакцію кулі, що чутлива до винесення олії. В такій ситуації ми маємо кілька потенційних наслідків:
– дзвінкі 10 і 9 кеглі (7 і 8 для лівші);
– високий відсоток страйків, але й вищий шанс на спліт.
– більш часте зміщення порівняно з гравцями з кращим рухом кулі, а також більша різниця в русі кулі від доріжки до доріжки.
Куля, яка надмірно відхиляється й сходить із піндеку в центрі 9 (8) кеглі, або навіть зовні від неї, зазвичай рано стає в рол. Така реакція кулі дає нам наступні наслідки:
– пласка 10 (7) кегля і пласкі спліти 8-10 (7-9) у більш важких випадках;
– контрольована реакція кулі дозволяє частіше влучати в пакет, але з гіршим розльотом кегель;
– менше сплітів, якщо встигає добре вдарити.
Ось зразок виходу з піндека ззовні від 9 кеглі. У наслідок раннього ролу шоста кегля відлітає у жолоб і залишає вам пласку 10 кеглю.
Ідеальний рух кулі поєднує найкращі наслідки з перелічених вище: гарний розліт кегель і контроль пакета. Тобто якщо ваша куля заходить в пакет і виходить з піндеку зсередини від 9 (8) кеглі, можна казати, що куля рухається добре.
Скід, хук, рол
Викочування (Rollout). ЩО б ви не знали про це явище, це добрий знак, і це обов*язкова умова страйку.
Навчитися бачити рух кулі й керувати трьома його фазами – це найскладніше в боулінгу, і це відрізняє топових гравців від класних гравців і від просто гравців. Вдосконалення цієї навички неминуче підвищить ваші очки в грі.
Найважливіше, що треба зрозуміти про рух кулі, найкраще сказав один із кращих тренерів у світі Рік Бенуа: “Гарний рух кулі ніколи не змінюється, але те, як ми робимо кидок, змінюється весь час”.
Це означає, що не так вже й важливо, у які умови на доріжці ви потрапили: реакція кулі для страйку має бути така сама. Але щоб досягти її, вам доведеться докласти значних зусиль. Від фізичних показників, як швидкість кулі та вісь її обертання, до поверхні кулі та вибору розпилу, рівняння “як збити страйк” щоразу змінюється.
Отже, почніть із того, щоб навчитися бачити три стадії. Це може бути складно, тож найпростіший спосіб побачити їх – це бути більш уважним і думати наступним чином:
– на стадіях скіду й ролу куля рухається по прямій в одному напрямку;
– під час хуку куля змінює напрям руху.
Навчіться бачити рол (є він чи ні), і де він починається. Це відбувається уже після брекпойнту. Ваша мета побачити не дошку, де почався рол, а те, як далеко це відбулося. Рол починається де завгодно від 30 до 55 футу, залежно від швидкості кулі й умов на доріжці, і не завжди означає гарний рух кулі.
Коли знайдете рол, почніть дивитися ближче – туди, де куля починає повертати. Помилка багатьох людей у тому, що хуком часто вважають поворот кулі вліво до кегель. Насправді ж у гравців, що відпускають шар із інсайду, куля починає хук іще тоді, коли рухається в бік правого жолоба. Знову ж таки, залежно від вашої фізичної гри й умов на доріжці, хук може починатися мало не на 10-15 футі від лінії фолу. Для більшості домашніх схем хук починатиметься трохи далі стрілок.
Об*єднуючи все сказане
З трьох головних підказок рух кулі є найбільш складним. На щастя, реакція кегель і вихід із піндеку багато кажуть про цей рух, тому ви можете використовувати їх для правильного розуміння помилок і внесення поправок у гру. Якщо інформація в цій статті для вас повністю нова, найкраще буде починати вивчення підказок у вказаному тут порядку.
Спочатку навчіться дивитися на реакцію кегель. Це порівняно легко зробити, бо ви можете спостерігати це під час кожного кидка, не обов*язково свого власного. Спробуйте відстежити рух 6 (4) кеглі. Після цього подивіться, як рухається кожна окрема кегля. Навіть якщо кидок був поганий, варто відстежити, що роблять кеглі – для кращого й швидшого розуміння ситуації.
Коли ви звикнете до цього, починайте дивитися, де куля сходить з піндеку. Це в принципі просто, поки ви не починаєте поєднувати це зі спостереженням за кеглями. Переходьте до вивчення руху кулі тоді, коли зможете одночасно помічати й рух кегель, і вихід кулі з піндеку.
Коли ваша уважність зросте, природно покращиться й прийняття рішень. Крім того, схема нижче дасть вам найбільш загальні причини та поправки для одиночних кегель. Це не вичерпний список: він включає тільки кеглі, згадані в цій статті. Не сприймайте це як “чітерство”, що працюватиме кожного разу. Іноді проблема однієї кеглі справді вирішується простим зміщенням на одну дошку. В інших випадках це може бути як зміна лінії, так і зміна кулі.
1. Пласка 10 (а) - Куля рано стає в рол - Треба більше скіда для пізнішого ролу - Знайдіть більше оліх, поміняйте кут тощо
2. Пласка 10 (б) - куля не стає в рол, проходить за першою кеглею - Треба менше скіда й більше ролу - Змініть поверхню кулі на більш жорстку, щоб отримати більше тертя тощо.
3. Дзвінка 10 - Куля пізно стає в рол, швидко міняє позицію, завеликий кут - Примусьте кулю робити хук або рол раніше, продовжуйте фазу хука - Більш жорстка поверхня кулі, більше швидкості, поправки кутів.
4. 9 кегля - Куля пізно стає в рол, швидко міняє позицію, завеликий кут - Примусьте кулю робити хук або рол раніше, продовжуйте фазу хука - Більш жорстка поверхня кулі, більше швидкості, поправки кутів.
Коли ви звикнете до цих головних поправок і почнете використовувати їх у грі, ви виявите, які з нх працюють краще, які гірше, і в яких ситуаціях. Ваша здатність бачити підказки й робити правильні висновки з часом і тренуваннями вдосконалиться, і разом з ними підніметься і середній результат.