Переклад статті Роба Матнера із сайту Bowling This Month. Описана система відрізняється від більш популярної 3-6-9, і краще підійде гравцям із кількома реактивними шарами. Все те саме можна робити й прямими кулями, але рекомендуємо ретельно відпрацювати прицілювання і зміщення по доріжці.
Боулінг – це гра відсотків. Більшість сучасних гравців зберігають хід своїх ігор з детальними показниками у смартфонах. Гравці старшого покоління, навіть якщо не ведуть запису, завжди можуть детально розповісти про свій відсоток страйків. Інші відкрили для себе комп*ютерні системи підрахунку і слідкують за своєю статистикою після кожного блоку ігор.
Страйки в сучасному боулінгу важливі. Такі важливі, що добивання спеї часто недооцінюють. Часто після пропущеної одиничної кеглі можна почути “Це нічого, спеа не така вже й важлива”. Особисто я вважаю, що це не так. Я не думаю, що сучасна гра визнає важливість добивання спеа через те, що у нас багато страйків, і часто залишаються спліти й вош-аути як наслідок повільного прийняття рішень.
Існує величезна кількість систем добивання, які ефективно працювали багато років. Однак зараз, на синтетичних доріжках, домашніми схемами олії і агресивними реактивними кулями призвели до потреби у деяких змінах. Найперше, система добивання спеї через страйкову дошку з невеликими поправками ніколи не задумувалася як така, де за три гри боулер зміщується на десять дошок. Це працювало на зміщенні у 3-4 дошки, і для гравців із високими обертами така спеєва система вже не працює.
У сучасних умовах з*явилися складні комбінації, які раніше майже не зустрічалися, наприклад, 2-4-5, або 2-4-5-8, або 6-10. Якщо в попередні роки було вкрай незвично відрізати шосту кеглю від десятої, або десяту від шостої, то зараз таке трапляється чи не кожного тижня.
Ми почнемо з одиничних кегель, поглянемо на найбільш ефективні способи їх добивання і на те, як нам підвіщити відсоток збивання спеї.
Пластик чи не пластик
Ця дискусія триває вже роки, і весь цей час я стверджую, що 99% топових гравців користуються для добивання одиничок звичайним спеєвим (пластиковим) шаром. Для гравців у лігах, що грають на типових клубних оліях, пластикова куля майже обов*язкова для кегель 6, 10 і комбінації 6-10. Без варіантів, дуже мало класних гравців “грають мачо” й продовжують добивати правий кут “вирівнюючи” страйковий шар і страйковий кидок. І хоча така техніка може згодитися для вош-аутів і сплітів, на практиці ви побачите, що глобально така тактика дає негативний ефект.
Хоча більшість топових гравців користуються пластиковими кулями, вони також грають переважно на спортивних оліях. На типовій клубній олії в середині доріжки дуже жирно, і використання пластикової кулі в діагональних кидках може бути непередбачуваним у добиванні лівих кутків. Ця жирна олія справляє враження, що куля “пливе” й закручується в інший бік, і зрештою гравець помиляється вправо. Якщо вам відома ця проблема, але ви все одно хочете грати спеєвим шаром, його буде краще “зашкурити”.
Інша різниця між професійними гравцями й любителями – це швидкість кулі. Боулери з високими обертами добивають спею на великій швидкості, щоб куля не мала часу повернути. Для більшості з нас важливіше бути точними під час добивання.
Стратегії добивання кегель, що стоять справа
Для добивання жахливої 10 кеглі перш за все вам треба переконати себе, що це така сама кегля, як і всі інші, просто ще одна одинична кегля. Почніть із добивання через 20 дошку, стоячи приблизно в 35-й. Якщо ви помилилися вліво, прицільтеся через третю стрілку справа. Якщо ви помилилися вправо, спробуйте цілитися в 16, 17, 18, 19 – аж поки не знайдете свою лінію для добивання десятки.
Загальна помилка для цієї кеглі – спроба добити її через другу стрілку. Пам*ятайте, що десь із другої дошки на більшості схем починається перехід олії, і більшість гравців починають саме звідти, швидко викочуючи олію по доріжці. Тож ця зона найшвидше висихає, і навіть пластиковий спеєвий шар поверне прямо перед кеглею. Якщо ж ви добиваєте через третю стрілку, то влучаєте в кількість олії, достатню для того, щоб куля дійшла прямо до десятки. Пам*ятайте, що ваша лінія добивання може дещо відрізнятися у різних боулінг-клубах, тому на тренуваннях пробуйте збивати її з невеличкими поправками.
Коли ви знайшли лінію для десятки, добивання шостої кеглі стає дуже простим: просто змістіться на 3 дошки вправо й влучте в ту саму дошку, через яку добивали попередню кеглю. Або можна залишитися на місці, а прицілитися на 3 дошки вліво від попередньої цілі. Що з цього працює для вас краще – залежить від того, як близько до сухої частини доріжки ви граєте.
Стратегії для добивання кегель, що стоять зліва
Раніше добивання лівих кегель було дуже простим, але ж як усе змінилося! Раніше гравці просто брали страйковий шар і зміщувалися ногами вправо, залишаючи ціллю страйкову дошку, щоб збити кеглі 4, 7 або обидві разом. Зараз це набагато більш ризикована стратегія з низки причин. По-перше, якщо ви граєте біля десятої дошки, зміщення вправо призведе до того, що куля ляже на суху частину доріжки. Через це куля може зробити хук, або ж пізніше у грі влучить у розкатану частину олії і просто вирівняється, приводячи до помилки вправо.
Використовуючи пластикову кулю, вам не треба робити додаткових поправок, але майте на увазі, що потрапивши на гору олії в середині доріжки, така куля може просто проплисти – й пройти справа від потрібних кегель.
Є ще один спосіб, який зараз не є традиційною стратегією добивання і рідко рекомендується. Якщо у вас є неагресивний реактивний шар, спробуйте вирівняти його й відпустити в район другої дошки. Таким чином мені вдається закривати 4, 7, 4-7 і навіть складні комбінації типу 2-4-5 та 2-4-5-8.
Добивання мультипінів
Для більшість мультипінів топові гравці використовують страйковий шар і страйкову лінію. Для мультипінів зліва від центру можна робити звичайний кидок, або ж менш агресивний шар і більш прямий кидок. Для мультипінів справа (але не в правому кутку) менш агресивна куля буде знахідкою, тоді як зміщення вліво з першим шаром створює ризик надмірної реакції на брекпойнті й помилки вліво.
Вошаути й спліти
Перш ніж перейти безпосередньо до закривання сплітів і вош-аутів, хочу звернути увагу на таке спостереження:
– чим більший кут між кеглями у спліті/вош-ауті, тим вищий рівень добивання, тому що у нас більша площа, якою може скористатися шар.
Поглянемо для початку на спліти, закрити які статистично неможливо без великої долі удачі: 7-10, 4-6, 7-9, 8-10. Перш ніж ви скажете, що бачили, як закривається такий спліт, нагадаємо, що йдеться не про фізичну неможливість його закрити (це можливо!), а саме про статистичну ймовірність. Без щасливого відскоку однієї з кегель відсоток закривання таких комбінацій дорівнює нулю.
Спільне у цих комбінаціях те, що кеглі стоять на одному рівні. Тобто для того, щоб одна кегля збила іншу, нам потрібен відскок (рикошет) під кутом 90 градусів.
Тепер подивимося, що буде, якщо нам треба відбити кеглю 4 не в шосту, а в дев*яту – закрити спліт, який закривається досить часто.
Зверніть увагу, що кут між кеглями збільшився, і так само зріс рівень добивання. Про що це нам говорить? Про те, що кожного разу, коли вам треба відбити одну кеглю в бік іншої і ви вирішуєте підкрутити шар, ви тим самим суттєво знижуєте свої шанс на добивання.
Зв*язок між кутом і відсотком добивання особливо важливий, коли ми хочемо закрити вош-аут: 1-2-10, 1-2-8-10 тощо. За статистикою Норма Дюка, відпускання кулі прямо по 25-й дошці дозволяє збити першу й десяту кеглі і збільшує добивання вош-аута до 59%, тоді як закручування кулі дає ледве 30%.
Спліти справа
Те саме стостується і закривання сплітів, де права кегля повинна відскочити вліво. Різниця в тому, що куля повинна закручуватися в правий бік кеглі, щоб збільшити шанси на добивання. Погляньмо спочатку на бебі-спліт 3-10. Найбільш ефективним є відпускання пластикової кулі через доріжку так, щоб куля максимально відхилилася від третьої кеглі й вдарила десяту.
Що ж відбувається, коли у нас є бебі-спліт або 3-6-10, і так само ще й сьома кегля? Тепер нам треба не тільки відхилити шар справо, але й виштовхнути третю кеглю і інший бік. Для збільшення відсотка добивань найкраще підходит менш агресивний реактивний шар і хук між кеглями 3 й 10.
Висновки
Коли ви знайдете свою концепцію спеї і побачите зростання відсотку закритих фреймів, ваше мислення почне теж змінюватися. За можливості додайте пластикову кулю до свого арсеналу й навчіться зупиняти її хук для прямих кидків і кидати звичайно для сплітів і вош-аутів. Рівень закритих фреймів зросте, як і ваш середній результат. Гарантовано!