Пять напрямків для покращення фізичної гри

Переклад статті Роба Матнера із сайту Bowling This Month

Сучасний боулінг ставить великий наголос на технічні аспекти гри, а фізична гра часто недооцінюється. Мати підходящий шар і знати лінію здається більш важливим, ніж мати надійну фізичну основу. Однак без належного виконання ви ніколи не розкриєте свого справжнього потенціалу.

З цією думкою я знайшов кілька хвилин, щоб запропонувати вам кілька вправ для вдосконалення вашого фізичного боулінгу.

Перш ніж ми почнемо розмову про те, як покращити гру, доведеться поговорити про практику. Спитайте кількох боулерів про те, як вони тренуються, і почуєте чимало неправди. Вам скажуть, що годинами роблять кидки з одного кроку, щоб удосконалити таймінг і реліз. Вам скажуть, що користуються слабким шаром, щоб відпрацювати добивання кутових кегель. Вам скажуть, що тренуються, не дивлячись на рахунок на табло.

Тепер порівняйте почуте з тим, що ви бачите на власні очі. Як часто ви бачите боулера,що відпрацьовує кидки з одного кроку? Як часто ви бачите гру слабким або спеєвим шаром? Як часто гравці виставляють складні комбінації, щоб працювати зі спеєвою системою? Відповідь на всі ці запитання – рідко, якщо взагалі вам таке траплялося.

Насправді гравці часто не тільки слідкують за рахунком під час тренування, але й записують результати й враховують їх у своєму середньому рівні гри. Це не тренування. Це уявний турнір. Якщо ви готові перейти до справжнього тренування, продовжуйте читати. Якщо ж ні, успіхів вам в уявному змаганні!

Найважливіші аспекти сучасної фізичної гри – це таймінг, реліз, лінії гри, робота ніг і швидкість кулі. Усі п’ять можна розвивати через наполегливе тренування і вправи. Тож давайте поглянемо на кожен із цих аспектів і дізнаємося, як зробити їх кращими.

Таймінг
Уся ваша фізична гра залежить від таймінгу. Таймінг – це не більше ніж положення шара відносно боулера, коли обоє наближаються до лінії фолу. Якщо шар приходить до доріжки перед гравцем, це називається ранній таймінг. Якщо гравець і шар приходять одночасно, це нейтральний таймінг. Якщо гравець приходить до фінішу першим, це ознака пізнього таймінгу.

Таймінг стосується всього, що робить гравець. Він впливає на реліз. На швидкість шара. Напрямок замаху. Баланс на лінії фолу. І хоча такої речі, як правильний таймінг, у принципі, не існує, для всіх граіцв дуже важливо мати однаковий таймінг під час кожного кидка. Коли ви з’ясовуєте, що не можете влучити в мітку через те, що міцно вхопилися за шар, або помиляєтеся через підтягування шара (в будь-якому напрямку) – зазвичай у цьому винен саме таймінг.

Є дві прості техніки, які допомагають зробити таймінг однаковим. По-перше, це кидки з одного кроку, які допомагають відчути гарний таймінг. Під час тренування станьте за 3-4 ступні від лінії фолу, ноги разом, лицем до кегель. Винесіть шар і зробіть один замах. Під час другого маху, коли шар дійде до найвищої точки, зробіть слайд і відпустіть шар. Відчуття, що шар починає падати з верхньої точки замаху одночасно з тим, як ви починаєте слайд, покаже вам, як насправді виглядає гарний таймінг.

Друга річ, що ви можете зробити для покращення свого таймінгу, – це ваша позиція на лінії фолу, як під час тренування, так і в грі. Перевірте, чи однаково ви стоїте після кожного кидка – і першого, і спеєвого. Правильне положення – це коли ви утримуєте вагу тіла на опорній нозі, а вільна нога залишається на одному місці, аж поки шар не зійде з піндеку. Якщо вам вдається потрапити в однакове фінальне положення весь час, значить, у вас однаковий таймінг, боз поганим чи непостійним таймінгом таке просто неможливо.

Реліз
Літо – чудова пора, щоб відпрацювати відпускання кулі. Та сама вправа з одного кроку (слайд одночасно з падінням кулі з вищої точки замаху) допоможе вам потренувати правильне положення руки за шаром. Намагайтеся тримати кисть у положенні за шаром і працюйте над відчуттям, що рука проходить шар наскрізь, а не обходить його навколо.

Поки займаєтеся цим, купить йо-йо чи павербол, і відпрацьовуйте відчуття гарного релізу навіть поза боулінгом. Коли ви звикнете викочувати шар, а не скидати його, ви почнете помічати, що вага шара змістилася до “V” між середнім і великим пальцями. Чим краще це відчуття, тим кращим стає ваш реліз.

Іще одна річ, з якою ви можете попрацювати задля релізу, це зміна положення кисті і те, як воно впливає на рух вашого шара. Спробуйте просту вправу: почніть із положення, коли шар прямо у вас в долоні, середній палець показує на кеглі, а великий – на третю годину. Викотіть шар у кеглі, відчуйте тиск на безіменному пальці, коли шар сходить із фінгерів. Далі візьміть шар у те саме положення, але розкрутіть його проти годинникової стрілки. Відпускаючи шар у кеглі, ви відчуєте тиск на середньому пальці.

Пряме й закрите положення зап*ястка
Потренуйте відпускання шара з різними положенням кисті й спостерігайте, як це впливає на рух шара по доріжці. Зверніть увагу, як ця проста річ змінює вісь обертання і нахил осі обертання. Із прямим зап*ястком трек на шарі (слід від олії) буде ближче до великого пальця. Із закритою кистю трек зміститься далі, показуючи нахил осі обертання. Це чудовий інструмент для того, щоб контролювати, як далеко по доріжці пройде ваш шар, перш ніж почати хук. Чим ближчий трек до тамба, тим раніше шар почне загортати. Чим далі трек від пальців, тим довше шар ковзає по доріжці.

Лінії гри/Проекції
Одна зі змін, яку сучасний боулінг вимагає від гравців, що почали грати до “нової ери” або навчаються у тих тренерів, що почали практику до “нової ери”. Вам треба спроектувати лінію гри на доріжку. Це не лофт і не підштовхування шара рукою. Це значить, що вам треба створити достатньо енергії, щоб сучасний реактивний шар дав робочий брекпойнт.

Щоб створити потрібну проекцію, вам треба позбутися двох старих звичок. По-перше, старе правило про те, що спина повинна бути пряма й висока – більше не допомагає. Насправді зараз це навіть шкодить. Сьогодні нахил тулуба вперед є не тільки корисним, але й обов*язковим. Щоб відчути, що таке гарний нахил тулуба, поставте опорну ногу вперед, зігніть коліна й потягніться вперед ігровою рукою, аж поки не відчуєте розтягнення у спині з боку ігрової руки.

Ще одна корисна вправа, щоб збільшити рух кулі по доріжці: уявіть перекладину перед собою на рівні плеча. Переконайтеся, що під час супроводження шара рука залишається під цією перекладиною. Це може бути дивне відчуття, особливо якщо ви навчалися грі більше 10-15 років тому – раніше нам постійно казали, що рука може вилітати хоч до стелі. Просто запам*ятайте: на стелі немає кегель, усі вони перед вами на доріжці!

Робота ніг
Якщо ніщо інше не заважає вашим крокам, перевірте, чи приходить ваша опорна нога на ту саму дошку, з якої ви починали. Це особливо важливо, якщо ви правша, що схильний до дріфту вправо, коли ви починаєте грати зліва (з інсайду). Перевірте, що ви йдете прямо, але відкрийте плечі й стегна, щоб шар міг пройти повз вас зліва направо.

Швидкість шара
Один із найважливіших аспектів сучасного боулінгу – це достатня швидкість шара, щоб він дійшов до потрібного брекпойнту. Якщо ви зробили вправи на таймінг і справи на проекцію ліній гри, наведені вище, ви могли помітити, що швидкість шара вже виросла. Пізній таймінг і піднімання кулі над лінією фола – головні вороги вашої швидкості.

Є кілька способів для збільшення швидкості шара. Я не вірю, що прискорення ніг насправді допомагає підняти швидкість, через той простий факт, що збільшуючи швидкість ніг, ви вкорочуєте свій замах, щоб залишатися в таймінгу. Я б рекомендував краще підняти шар вище у стійці, але разом з тим і дещо вповільнити кроки, щоб надати замахові необхідний час для більшої висоти. Коли б ви це не робили, перевіряйте, чи кожний ваш кидок зберігає ваш таймінг.

Висновки
Оце й усе. Це прості вправи, які допоможуть під час міжсезоння, але вам знадобиться більше часу, щоб відкоригувати свою фізичну гру. Із початком нового сезону ваша гра з цими вправами ставатиме тільки кращою.