Переказати всю кар’єру Келлі Кулік – це треба писати книгу. Тут лише короткий огляд, зібраний по ключових подіях і враженнях.
Член залу слави USBC, 16 разів включена до збірної США, володарка 10 професійних титулів PWBA та одного меджора PBA, віце-чемпіонка, а з 2017 – чемпіонка світу з боулінгу серед жінок, перша жінка, що пройшла кваліфікацію до PBA, а також – перша жінка, яка виграла меджор у чоловічому турнірі.
Як усе це сталося?
Чому вона?
Девіз, із яким я живу:
“Being great means never being satisfied”
“Бути великим означає ніколи не бути до кінця задоволеним”.
Келлі народилася й виросла в місті Юніон (Нью Джерсі), почала грати в боулінг у ранньому дитячому віці – у 6 років її віддали в команду софтболу, але Келлі не знайшла спільної мови з тренером, і натомість опинилася в суботній боулінг-лізі місцевого клубу. В інтерв’ю вона розповідає, що любов до боулінгу прищепила їй мама:
“Вона сама ніколи по-справжньому не грала в боулінг, але підтримувала мої намагання, знала, що я можу стати професійним спортсменом. Вона казала: “Ти, може, й не розбагатієш, але на життя тобі вистачить, а це вже дещо”. Пізніше вона не стала фахівцем із гри, вона не знала, якими шарами я граю чи над чим працюю в техніці, але завжди знаходила слова, щоб підтримати мене психологічно”.
Перший власний шар Келлі подарували на Різдво, коли їй було сім років. Вона згадує, що це була синьо-біла мармурова куля з її іменем 🙂
У шкільні роки Кулік не досягала висот у боулінгу, хоча за легендою у її щоденнику за 5 клас був записаний намір стати професійним боулером.
Під час навчання в коледжі двічі здобувала звання “Гравця року” та найкращого гравця в Америці. В університеті Моурхеда (Morehead State) Келлі здобула спеціальність фахівця фізіології та здоров’я, деякий час працювала аналітиком на телебаченні й навіть потрапила до одного з випусків коміксів про Спайдермена. Разом із тим вона майже не брала участі в регіональних турнірах (те що називається “аматорська кар’єра”), а з 1997 уже входила до юніорської, а далі й дорослої збірної команди США, а в 2001 почала виступати в PWBA.
“Цей успіх… відкрив мені багато вікон і дверей, про які я навіть не уявляла… Я мандрувала світом завдяки своїм шарам для боулінгу. Я бачила стільки країн, скільки ніколи не планувала відвідати. Я змагалася й вигравала для своєї країни, й зустрічала чудових людей скрізь у світі. Боулінг дав мені так багато хорошого, і я щиро намагаюся йому за це віддячити”,
– із інтерв’ю PWBA.

У 2001 році Кулік здобула звання Новачка року в PWBA, у 2003 виграла Women Open, але в цей момент жіноча асоціація припинила діяльність. У 2005 РВА дозволила жінкам кваліфікуватися в чоловічих турнірах, і вже наступного року Келлі стала першою жінкою, що пройшла цю кваліфікацію. Це дозволило їй брати участь в усіх подіях сезону 2006-2007. Тоді ж таки в одному з інтерв’ю Келлі зазначила, що вважає себе достатньо сильною спортсменкою, щоб змагатися з чоловіками на рівних, а ще – що має на меті виграти титул РВА.

Тим не менш, у тому сезоні Кулік вдалося пройти лише 5 кваліфікацій, і за підсумками сезону вона втратила право на участь у Турі. Повернутися їй вдалося аж у 2010 році…
У 2010 Келлі кваліфікувалася другою на Турнірі чемпіонів РВА, у степледері перемогла Міку Коівуніємі й поклала 10 страйків у титульному матчі проти Кріса Барнса. Цей фінал увійшов до переліку найбільш яскравих моментів в історії РВА. А Келлі гарантувала собі ще два роки участі в чоловічих змаганнях 🙂
“Перемога Келлі на Турнірі чемпіонів – це не тільки історична подія, це мотивація та натхнення дл всіх дівчат та жінок, які змагаються на всіх рівнях по всьому світу”,
– Біллі Джин Кінг, суперзірка великого тенісу.
“Боулінг, у який граю я, це кидки між пивом та “начос”. Боулінг, у який грає Кулік, – це витривалість, розум, сила й воля. Я б хотів побачити, як ви кидаєте 15-фунтовий шар зі швидкістю 18 миль на годину, 18 разів за гру, упродовж 90 ігор за 6 днів, і тримаєте середній 226. Знаєте, хто ще так може? 60 чоловіків, що брали участь у Турнірі чемпіонів. Ось чому Келлі отримала чек на 40 тисяч і допуск до Туру на два роки. Те, що зробила Кулік – це одне з найбільших досягнень жіночого спорту в світовій історії
– із колонки New York Times 2010 року.
“Я завжди знала, що виграю чоловічий титул, вірите ви чи ні. Я знала це. Я думала, це буде гра проти Піта Вебера чи Волтера Рея Вільямса. Але так само чудово було й грати проти Кріса”
– із інтерв’ю після перемоги.
Ніколи не зайве ще раз подивитися на цей фінал:
Після перемоги Келлі в інтерв’ю зізналася, що очікувала більшої реакції суспільства на досягнення – але ажіотаж навколо досягення швидко згас, і вона повернулася до Нью-Джерсі, тренуватися до наступного сезону.
Нагороди
PWBA titles: (6)
Standard (1): 2017 PWBA Fountain Valley Open, Fountain Valley, Calif.
Major (5): 2003 U.S. Women’s Open, Sterling Heights, Mich.; 2007 USBC Queens, Charlotte, N.C.; 2010 USBC Queens, El Paso, Texas; 2010 U.S. Women’s Open, Arlington, Texas; 2012 U.S. Women’s Open, Reno, Nev.
Non-PWBA major titles
Major (1): 2010 PBA Tournament of Champions;
PWBA Regional titles
– 2015 PWBA East Regional
Other professional titles
– 2009 PBA Women’s World Championship
– 2009 PBA Women’s Series Shark Championship
– 2008 PBA Legends & Ladies (with Robert Harvey)
Team USA/Junior Team USA
Years on Team USA (16): 1998-2001, 2008, 2010-20
Years on Junior Team USA (2): 1998, 2000
– One gold medal (trios) and one bronze medal (doubles) at 2017 World Bowling Championships
– One gold medal (singles) and one silver medal (doubles) at 2017 World Games
– Gold medal at 2016 World Bowling Singles Championships
– Two gold medals (doubles, team) and one bronze medal (trios) at 2015 World Bowling Women’s Championships
– Two gold medals (doubles, team) and three silver medals (singles, trios, all-events) at 2014 PABCON Women’s Championships
– Two silver medals (doubles, team) at 2013 WTBA World Championships
– One gold medal (mixed doubles) and one silver medal (singles) at 2013 World Games
– One gold medal (doubles) at 2011 Pan American Games
– One gold medal (team) and two bronze medals (doubles, trios) at 2011 WTBA World Championships
– Two gold medals (doubles, team), one silver medal (all-events) and two bronze medals (singles, trios) at 2010 PABCON Championships
– Five gold medals (Masters, all-events, team, trios and doubles) at 2008 PABCON Championships
– Two gold medals (singles, all-events) and two silver (Masters, doubles) at 2000 World Youth Championships
– Gold medal at 2000 World Tenpin Team Cup
– Gold medal (team) at 1999 Pan American Games
– Gold (singles) and two bronze medals (team, trios) at 1999 WTBA World Championships (singles score at the time was the highest in the event’s history dating back to 1954)
– Gold (doubles) and two silver medals (team, Masters) at 1998 World Youth Championships
Other
– 2019 and 2020 USBC Team USA Trials champion
– Inducted into the USBC Hall of Fame for Superior Performance in 2019
– 2014 International Bowling Media Association Women’s Bowler of the Year
– 2011 Singapore International Open champion
– 2010 Malaysian International Open champion
– 2010 World Bowling Writers Women’s Bowler of the Year
– 2006 Bowling Writers Association of America Female Player of the Year
– 1999 and 2002 Bowling Writers Association of America Amateur of the Year
– 2001 PWBA Rookie of the Year
– Inducted into the New Jersey Sports Writers Hall of Fame in 2000
– 2000 U.S. Amateur champion
– 1999 Bowlers Journal International Amateur of the Year
– Member of 1998 Intercollegiate Bowling Championships women’s national champion (Morehead State)
– 1996-97, 1997-98 and 1998-99 NCBCA Most Valuable Player
– 1996-97, 1997-98 and 1998-99 NCBCA First-Team All-American
– 1996 Association of College Unions-International women’s singles champion
– 1995 New Jersey Amateur champion

Особисте
Келлі незаміжня, але планує створити сім’ю, бо вважає родину найбільшою цінністю. Після смерті мами в 2017 році вона проводила багато часу із племінницями (дочками її двох старших сестер), але зараз дівчата вже вступили до коледжів, і часу з родиною залишилося зовсім мало.
Я ще не зустріла “того самого” чоловіка. Я хочу колись вийти заміж за чоловіка, який буде моїм найкращим другом.
– із інтерв’ю Bowlers’ Journal
Улюблені заняття Келлі – приготування їжі, танці та малювання. Також вона любить запрошувати гостей та частувати їх своїми стравами. У вільний від боулінгу час – праціює в батьковій автомайстерні, займається йогою та рибалить.
Я вважаю себе досить простою. Мені подобається смішити людей, хоча незнайомців я можу зустрічати насторожено й холодно. Родина та близькі друзі – це найдорожче для мене. Я завжди намагаюся оточувати себе тільки хорошими людьми, й тоді стається багато хороших речей.
із інтерв’ю для проекту PWBA Profile

Келлі також перша жінка-боулер, яку запросили роздягнутися для ЗМІ: журнал ESPN вів рубрику “Тіла, які ми бажаємо”, і провів фотосесію 20 спортсменів, серед яких опинилася й Келлі.
Це одне з небагатьох фото в моєму житті, де мені справді подобається моя шкіра. Я завжди була шибеником, а діти часто сміялися з моїх широких стегон. Було ясно, що я виросту з 4 чи 6 розміру, крім того, наш спорт потребує сильних ніг. Але для цього фото я тренувалася більше, ніж звичайно, й ретельно слідкувала за харчуванням. Я не помітила, щоб моя вага зменшилася, але коли побачила фінальні фото, то зауважила відчутну різницю. Ого, так оце я?
Ніхто не чекає, що боулер буде в гарній фізичній формі, ми ж не плавці, не бігуни… Але я провела останні три роки, працюючи над собою, щоб стати сильнішою і кращою – ось що значить бути спортсменом.
Ось це фото:

А це – вповільнений запис релізу Келлі, раптом ви не бачили її гри:
І наостанок – реклама шин “Бріджстоун” із Келлі в ролі головного випробувача 🙂
В інтерв’ю для Bowlers’ Journal восени 2019 року Келлі зізналася, що дещо втомилася від перегонів у боулінгу, й їй хочеться “подорожувати світом заради подорожі, а не заради спорту”.
Я зараз у тому стані, коли я змушена боротися із собою. Я люблю боулінг, але зараз він не приносить мені задоволення. Я думаю, мені потрібно взяти паузу, щоб трохи за ним скучити й повернутися з новими силами.
із інтерв’ю для Bowlers’ Journal
