Що таке PWBA і навіщо про них знати

PWBA - Асоціація професійних жінок-боулерів

Короткий вступ до історії боулінгу із включенням оціночних суджень. Факти, втім, відповідають дійсності.

Минулого тижня в Америці почався черговий сезон PWBA-туру, і хоча американські ЗМІ та спортсмени у передчутті сезону завалювали своїх прихильників публікаціями про змагання, учасниць, розклад, призові, плітки й чутки – у нас було тихо. Навіщо нам розбиратися у якихось там турнірах по той бік океану? Принаймні, це було б корисно тим, хто бачить свою кар’єру в боулінгу: адже саме PBA та PWBA є нині комерційно успішними змаганнями з боулінгу, які дозволяють спортсменам присвятити себе спорту повністю. Це ще один крок до олімпіади! Отже, знайомимося ближче.

Professional Women’s Bowling Association (PWBA) – це асоціація професійних боулерів-жінок, яка організує та проводить щорічні змагання. Організація заснована 1960 року, але з 2003 по 2015 не діяла. У 2015 Конгрес боулінгу США підписав контракт із Асоціацією власників боулінг (і така в них є!) щодо трирічної підтримки жіночих змагань. Після завершення контракту PWBA продовжує працювати, оскільки змагання стали комерційно успішними.

Вказівники PWBA та LPBT (Лейдіз Про-Боулінг Тур) на старому офісі організації

Історичний відступ

Шлях PWBA до успіху важко назвати простим чи легким. Ось тільки кілька історичних дат для прикладу:

  • 1960: група жінок-боулерів заснувала PWBA.
  • 1974: ініціативна група вийшла з PWBA та організувала альтернативну асоціацію – Ladies’ Professional Bowlers Association (LPBA).
  • 1978: організації об’єдналися під назвою Women’s Professional Bowlers Association (WPBA)
  • 1981: WPBA припинила існування.
  • 1981: власник боулінгу у Рокфорді (Іллінойс) – Джон Саммер – започаткував приватну компанію “Ladies Pro Bowlers Tour (LPBT)”, що проводила змагання серед жінок.
  • 1998: LPBT взяла логотип та назву PWBA.
  • 2003: перед початком сезону компанія оголосила про закриття, переважно через конфлікт інтересів щодо спонсорства жіночого боулінгу.
  • Права та здобутки PWBA перейшли до Women’s International Bowling Congress (WIBC).
  • WIBC об’єднався із Американським конгресом боулінгу (ABC), Альянсом боулінгу молоді (YABA) та Боулінгом США у 2005 році.

Не маючи окремої організації, професійні боулери-жінки або покинули спорт, або перейшли до іноземних ліг, або грали на регіональних змаганнях, де це було можливо. Вікіпедія наводить приклад Венді Марчесон, яка перебралася до Японії та здобула там 10 перемог у 2004 році, а вже в 2007 японський конгрес боулінгу створив окремий турнір для жінок, який займає третє місце за обсягом призових (після ЮС Опен та ЮСБС Квінз).

Деякі жінки не захотіли змінювати ані спорт, ані країну, ані стиль життя, і приєдналися до чоловічих змагань РВА. Першими до чоловічого туру приєдналися Міссі Паркін, Кім Адлер, Керолін Дорін-Баллард, Ліз Джонсон та Келлі Кулік. Їхні успіхи в чоловічому турнірі були досить обмеженими. Першою пробилася до телефіналу Ліз Джонсон, завершивши турнір другою після Томмі Джонса (2005). Кулік стала першою жінкою, що виграла національний меджор – Турнір чемпіонів – у 2010 році, подолавши у фіналі Кріса Барнса із рахунком 265:195. Другу перемогу здобула Джонсон у 2017 році, вигравши РВА турнір Хамелеон у Ентоні Пепе.

Келлі Кулік вперше в історії світового боулінгу перемагає Кріса Барнса

Боулінг конгрес США спонсорував виступи жінок на регіональних турнірах та дозволяв окремим спортсменкам брати участь у деяких змаганнях разом із чоловіками. Але в 2010 році закрилися навіть ці змагання. У 2014 пройшов регіональний жіночий тур РВА, де могли змагатися також і чоловіки, однак призи призначалися лише для жінок.

Чи треба додавати, що жіночі змагання у цей період майже ніде не транслювалися, або транслювалися лише окремі фінали окремих турнірів?

Відродження й відновлення: 2015+

У 2015 році Конгрес боулінгу США та Асоціація власників боулінгу підписали трирічний контракт щодо відновлення жіночий змагань. Того ж року відбувся перший PWBA Tour, що тривав із 13 травня по 13 вересня і складався із 7 звичайних турнірів та трьох меджорів.

Даніель МакЮен, переможниця Фонтан Веллі Опен-2018

Після завершення контракту PWBA не закрилася, а оголосила про продовження змагань ще на два сезони з двома змінами: три стандартні події замінили на “елітні турніри” для топ-24 гравців попереднього сезону за кількістю набраних очок (24 після 8 турнірів за рейтингом і ще 8 – за результатами кваліфікації в наступному турнірі). Що важливо, фінали всіх турнірів почали транслювати онлайн, а фінали елітних турнірів та меджорів – транслювати на CBS Sports Network.

Шайна Нь, Сингапур – переможниця Лас Вегас Опен-2018

У сезонах 2016 та 2017 уже було 13 турнірів, усі фінали транслювалися онлайн на СBS, а турнір, присвячений боротьбі з раком грудей – на боулінг-каналі Хтра-фрейм. Призовий фонд для переможниць склав загалом 186 тис. доларів: по 10 тисяч за перемогу на стандартному турнірі, по 20 тисяч – за перемогу на меджорі та 16 тисяч – на згаданому турнірі проти раку.

У 2018 році тур складався з 9 стандартних турнірів та 4 меджорів, додалися певні зміни до включення гравців до топ-32 учасників елітних турнірів. До трансляції на Хтра-фреймі були включені вже 7 турнірів.

Шеннон О’Кіфі, переможниця ЮСБС Квінз -2018

Що ж там дивитися?

Сезон 2019 почався 25 квітня турніром Greater Cleveland Open у Йорктауні. Разом із головним турніром PWBA проходить і регіональний турнір – для “не-професійних” боулерів, тих, хто не бере участь у Турі регулярно. Для цієї категорії гравців ведеться паралельна кваліфікація.

У Клівленді кваліфікацію виграла спортсменка із Сингапуру Чері Тан із результатом 1935 за вісім партій (241,17) у першому блоці та 1951 (242) у другому блоці. Прохідний результат до топ-32 склав 3477 (217 за 16 партій), а до топ-12 – 5373 (223,88 за 24 партії). Зауважимо тут, що Діана Зав’ялова набрала “всього” 5372 і не пройшла до фінальної частини.

Чим ще цікавий PWBA Тур? Звичайно, призовими. Призові кошти отримують у кожному турнірі учасниці, що пройшли до топ-32 (по 1100-1300 доларів кожна), починаючи з 12 місця призові складають 1600 доларів і більше, а призова трійка отримує 3500, 5000 і 10 000 доларів відповідно. Цікавий, мабуть, турнір 🙂

У стандартних турнірах PWBA можуть брати участь жінки з різних країн, різного громадянства. Єдине, що вимагають від учасниць – підтверджений середній результат 190 або вище. Ще учасниць розподіляють за членством в асоціації. Так, на початку сезону члени PWBA сплачують річний внесок – 300 доларів. Для членів і не-членів PWBA може відрізнятися також вступний внесок на кожний із турнірів.

Отже, сезон PWBA розпочато, і якщо ви справді живете боулінгом, то не можете цього пропустити! Слідкуємо за результатами та дивимося телефінали тут: http://pwba.com/Tournaments/Schedule

Далі розклад такий:

  • May 2-4 – PWBA Twin Cities Open, Cedarvale Lanes, Eagan, Minn.
  • May 9-11 – PWBA Lincoln Open, Sun Valley Lanes, Lincoln, Neb.
  • May 15-21 – USBC Queens, Northrock Lanes, Wichita, Kan.
  • May 30- June 1 – PWBA Sonoma County Open, Double Decker Lanes, Rohnert Park, Calif.
  • June 6-8 – PWBA Tucson Open, Golden Pin Lanes, Tucson, Ariz.
  • June 13-15 – PWBA Fountain Valley Open, Fountain Bowl, Fountain Valley, Calif.
  • June 16-23 – U.S. Women’s Open, Texas Station, Las Vegas
  • July 25-28 – Striking Against Breast Cancer Mixed Doubles, Copperfield Bowl, Houston
  • Aug. 1-3 – PWBA East Hartford Open, Silver Lanes, East Hartford, Conn.
  • Aug. 8-10 – PWBA Louisville Open, Executive Strike and Spare, Louisville, Ky.
  • Aug. 15-17 – PWBA Orlando Open, Boardwalk Bowl, Orlando, Fla.
  • Aug. 21-25 – PWBA Players Championship, Buffaloe Lanes North, Raleigh, N.C.
  • TBD – PWBA Tour Championship