Уся інформація зібрана із відкритих джерел.
Норм Дюк – професійний боулер, один із “all-time winner” – кращих гравців у історії боулінгу – із 40 титулами РВА, у тому числі 7 меджорами, а також 5 титулами РВА50. Дюк зіграв 71 ідеальну гру (300) під час змагань у РВА, одна з яких відбулася у прямому ефірі в 2003 році.
Норм народився у 1964 році в Маунт Плезанті (Техас), зараз проживає у Клермонті (Флорида) із дружиною Карен та сином Брейденом.
Початок кар’єри
У далекому, далекому 1982 році Дюк уперше приєднався до РВА і менш ніж за рік здобув свій перший титул – а заодно і звання наймолодшого гравця, що коли-небудь вигравав титул РВА (18 років і 345 днів). Того дня Дюк завершив кваліфікацію п’ятим і подолав у степледері всіх суперників, включно з легендарним покійним Ерлом Ентоні. Серед суперників Дюка був також гравець Стів Кук, і їхній матч коментатори та глядачі назвали “поєдинком Давида й Голіафа”. Подивіться самі:
Як не дивно, наступну перемогу Дюк здобув лише через вісім років (у 1991), але спортивна кар’єра почалася саме того дня у Клівленді.
Дуже коротко про титули
Найкращим до цього часу сезоном вважається 1994 рік, коли Дюк здобув п’ять нагород, включно з другим меджором на Турнірі Чемпіонів та нагороду Гравця року. Удруге це звання Дюку присвоїли у 2000 році, коли він виграв три турніри, включно із Чемпіонатом світу РВА. З 2002 року – член Залу слави USBC, із 2009 року – внесений до Залу слави РВА.
Нагороди й досягнення Дюка станом на весну 2019:
- сім меджорів: ABC Masters, PBA Tournament of Champions, два United States Opens, три PBA World Championships. Маючи перемогу на всіх існуючих меджорах, тільки Дюк та ще Майк Олбі мають умовну нагороду “Career Grand Slam”.
- нагорода George Young High Average award – найвищий середній результат на турнірі (1991, 1994, 2005–06, 2006–07)
- чемпіон за набраними очками РВА – нагорода Harry Smith (2005–06)
- упродовж 7 років був рекордсменом за середнім результатом упродовж сезону – 228,47 (у 2012-2013 цей рекорд побив Бельмонте з 228,81)
- У 1996 році зіграв серію 900 – три ідеальні гри підряд (щоправда, у двох запусках)
- займає 7 місце у рейтингу РВА “Найкращі 50 гравців за останні 50 років”
- “Новачок року” (ха-ха) і “Гравець року” в РВА50 2014 року.
Гравці, які можуть ментально витримати Тур і зберегти любов до нашого спорту – це ті, хто має найкращі шанси зробити добру кар’єру. Я був у Турі РВА 32 роки, і я настільки ж відданий йому зараз, як був і на самому початку, в 1982 році…
Гроші
Заробітки Дюка за кар’єру в РВА перевалили за 3 мільйони доларів ще в сезоні 2011-2012 років. На той час він був третім гравцем в історії, хто подолав цю позначку (разом із Волтером Реєм Вільямсом-молодшим та Пітом Вебером). За офіційними даними РВА, тільки в 1994 році Дюк заробив на турнірах 273 тисячі доларів. А ось офіційні призові за останні півтора десятка років:

Стилістика гри
Норм Дюк відомий своєю “винятковою гнучкістю” – у розумінні стратегії та техніки гри. Його зазвичай сприймають як “строкера” – гравця із середнім махом, середньою швидкістю, звичайними обертами. Однак він вміє грати і прямі лінії, і заходити з краю доріжки. На початку кар’єри (а часом і зараз) Норм виконує кидки “кранкера” – гравця із великими обертами та грою з глибокого інсайду.
Подивімося на його 300:
До наших днів
39-й титул у РВА Дюк здобув 24 лютого 2019 року під час турніру Індіанаполіс Опен, подолавши у фінальному матчі “самого” Джейсона Бельмонте. Маючи без одного місяця 55 років Дюк став третім найстаршим гравцем, що здобув титул РВА (гравці його віку переважно вже беруть участь у РВА50).
Я зовсім не впевнений, що зможу продовжувати гру на такому рівні. І така впевненість може навіть зашкодити. Коли ти попав у “потік” і звикаєш до цих 230, 240, 250, і раптом “потік” закінчується і ти молишся, що зіграти хоча б 185… У перервах між запусками я медитую і ставлю речі на свої місця. Ще тільки третій день змагань, ще зарано підбивати підсумки, треба грати тут і зараз. Якщо озиратися на вже зіграні партії, думати про них, про те, як ти грав учора чи сьогодні зранку… Це складний турнір, цей турнір тебе покарає.
Через тиждень після Індіанаполіса Дюк виграв Джонсборо Опен і здобув 40-й титул, ставши третім в історії американського (та й світового боулінгу) за кількістю комерційних нагород.

Із початку року Дюк взяв участь уже в 14 турнірах, пройшовши кваліфікацію в 11 з них і діставшись до стикових матчів у 9. З цікавістю спостерігаємо за розвитком подій!
Особисте життя
Одружився у 1993 році, разом із дружиною та сином живе у Флориді. Подружжя “у вільний від боулінгу час” працює з нерухомістю – готує будинки на продаж. Крім боулінгу, Дюк полюбляє гольф, рибалку та “майже все на свіжому повітрі”.
Заробляти боулінгом на життя зовсім не те, що думають більшість людей. Це вимагає надзвичайної вимогливості, ідеальності – так само як і сили волі, щоб витримувати регулярні невдачі. Додайте міріади днів у подорожах і час далеко від родини – і щастя просто від того, що повертаєшся до берега.

Це справді важко – бути ментально сфокусованим на грі упродовж 5 годин і 10 хвилин. І наш спорт саме про це. Я помітив, що відбувається щось незвичайне, і я зміг втриматися. Я такий щасливий!
Що ще цікавого про Норма Дюка? Знаєте, схоже, він ніколи не представляв США на офіційних (міжнародних) змаганнях! Схоже навіть, що він не дуже-то й бував за кордоном, тим більше в Європі чи Азії. Принаймні, “на поверхні” гугла ніде немає згадок про успішні виступи на якомусь Чемпіонаті світу чи Кубку АМФ.