Переклад із сайту BowlingThisMonth.
Ядра шарів виготовляють надзвичайно різноманітних форм, від найпростіших до дуже складних. Дизайнер шара повинен врівноважити цілу низку факторів, обираючи одну з основних форм. Деякі з цих факторів:
– Масові властивості до розпилу: Дизайнер має пам’ятати про властивості нероздриленого шара. Нас цікавить низький Radius of Gyration, загальний диференціал і середній диференціал. Геометрія ядра суттєво впливає на ці властивості. Наприклад, ядра сферичної форми часто мають нижчий диференціал, ніж видовжені чи циліндричні ядра.
– Масові властивості після розпилу: Отвори для пальців у шарі, звичайно, впливають на масові властивості. Форма ядра суттєво впливає на те, як сильно зміняться масові властивості шара, коли його роздрилять. Деякі шари розроблені так, щоб дриль мінімально впливав на масові властивості, в інших випадках дриль чинить суттєвий вплив залежно від обраного лейауту. Але більшість шарів виготовляють без урахування цього фактора.
– Дизайн для виробництва. Ядро має бути виготовлене й розміщене всередині цілого шара. Важливо, щоб виробник міг виготовляти однакові шари з мінімальними втратами. Деякі ядра сприяють такому виробництву. Для прикладу, іноді виробнику потрібна певна форма або конструктивна особливість для лиття серцевини шара. Крім того, ядро може бути легким для відтворення, якщо має пласкі області, що використовуються для фіксування. Такі конструктивні особливості можуть бути надзвичайно важливими, оскільки потребують мінімального коригування при позиціонуванні всередині шара. Коли ви дивителся на форму шара й дивуєтеся, чому вона така складна, згадайте, що деякі її елементи мають функціональне призначення під час виготовлення шара.
– Маркетингові особливості: Оскільки ядро майже завжди посідає почесне місце в промо-матеріалах виробників, не дивно, що виробники хочуть зробити ядра максимально візуально привабливими для кінцевого споживача. Маркетинг вважають чи не найбільш важливою “силою” у широкому розмаїтті ядер, які доступні сьогодні на ринку.
Фактори, що впливають на продуктивність ядра
Експлуатаційна здатність ядра є безпосереднім наслідком його масових властивостей. Зокрема, єдине, що має значення, це низький RG, тотальний диференціал, проміжний диференціал, орієнтація низьких і високих осей RG відносно позитивної осі обертання і статичний дисбаланс шара.
Найчастішим помилковим судженням стають здогади гравців про те, як форма ядра впливає на його продуктивність. Форма ядра, звичайно, впливає на результат! Але тільки тією мірою, що й зміни масових властивостей під час розпилювання шара. Наприклад, якщо два шари мають ядра різної геометрії, але однакові масові властивості після розпилу, то їхня поведінка на доріжках буде однаковою.
Масові властивості шарів
Є кілька норм, які визначають масові показники шара. Перші два показники перевіряються, коли шар іще не роздрилений і проходить тестування USBC.
Радіус обертання (Radius of Gyration, RG): це міра розподілу маси всередині шара. Високий RG означає, що більша частина маси сконцентрована ближче до поверхні, а низький RG означає, що маса шара сконцентрована ближче до центру кулі. RGs цілого шара має бути між 2.460 ”і 2.800”.
Диференціал RG: це різниця між максимальним і мінімальним RG шара. Цей показник вимірюється навколо осі шара і змінюється залежно від того, по якій осі відбувається вимірювання. Різниця RG не повинна перевищувати 0,060 ”.
Статичний дисбаланс: Після розсвердлювання шар повинен бути врівноважений у певних межах. Статичний дисбаланс перевіряється відносно центру долоні гравця. Використовуючи центр хвату як точку відліку, дисбаланс перевіряють у трьох площинах: верхня-нижня, ліва-права і фінгери-тамб. До 2018 року допустимий дисбаланс верх-низ складає 3 унції, а в інших площинах – 1 унцію. Більшу різницю коригували додатковим отвором (екстра-хол). З 2020 року висвердлювання екстра-холів заборонене, натомість дозволений дисбаланс до 3 унцій по всіх трьох вимірах.
Оскільки статичний дисбаланс можна перевірити тільки після розпилювання шара, то обов’язок гравця полягає в тому, щоб використовувати кулі лише із легальним дисбалансом. Операторо прошопу повинен переконатися, що ваш шар відповідає вимогам USBC – тільки такі шари можна зареєструвати й використовувати під час офіційних змагань, а також міжнародних комерційних змагань.