Коротка історія шарів для боулінгу
Боулінг в тому чи іншому вигляді існує кілька тисяч років, але сучасний боулінг, як ми його знаємо, налічує приблизно 100 років. Основна риса сучасної епохи – стандартизація: однакові шари, однакові кеглі, однакові доріжки із точними характеристиками, загальні правила гри, які нарешті було записано та прийнято.
Перші шари для боулінгу були досить примітивні. У найперших шарів не було навіть отворів для пальців; шар тримали просто в долоні. Найдавніші кулі для боулінгу були зроблені з дерева – переважно гуаяку (гваяку). На початку 1900-х кулі виготовляли переважно з твердої гуми. Гума була основним матеріалом для куль майже 50 років! Лише наприкінці 1950 – на початку 1960-х боулінг перейшов на поліестерові шари, а гумові кулі поступово вийшли з використання.
Шари зазнали значної технічної еволюції, починаючи з 1980-х років, і ця революція триває дотепер. Ідеться як про матеріал для поверхні, так і про внутрішні ядра. Спочатку у 1980-х з’явилися поліуретанові шари, які давали набагато більше тертя (=реакції), ніж поліестерові чи гумові. Це дозволило гравцям створювати хук під час заходу в кеглі, і заводити шар в пакет з найбільшого кута, який тільки був можливий.
Приблизно в цей самий час виробники шарів почали експериментувати з новими ядрами (внутрішніми ваговими блоками). Ці нові ядра були динамічно незбалансованими, і вони також збільшували можливості для створення хука, який можуть виконувати боулери (але про це пізніше).
Після появи поліуретану з’явилася “реактивна смола” (reactive resin) на початку 1990-х. Це різновид поліуретану із додатковими добавками, які збільшують пористість поверхні та дають іще більше тертя з доріжкою. Реактивні смоли залишаються популярними і в сучасній грі.
Наприкінці 1990-х з’явилося покриття із часточками кераміки (particle coverstock). Це покриття подібне до реактивної смоли, але з додаванням крихітних часток, розкиданих по всій поверхні. Ці часточки дали шарам “зуби” і ще збільшили тертя, особливо на жирних оліях. “Часточкові” шари втратили популярність в останні роки з різних причин, але час від часу їх досі випускають, як правило, під іншими назвами.
Сучасні виробники шарів
Шари для боулінгу сьогодні виготовляють кілька виробників, які розробляють велику кількість брендів. У Сполучених Штатах є п’ять найбільших виробників, які колективно випускають абсолютну більшість шарів у світі. Ось вони (без особливого впорядкування за долями на ринку):
- Брансвік: штаб-квартира в м. Маскегон, штат Мічіган, виробляє кулі Brunswick, DV8 та Radical. Брансвік є одним із найстаріших та найбільших брендів у галузі, і мають значну кількість прихильників серед гравців.
- Ebonite International: розташована в місті Хопкінсвілль, штат Кентуккі, в даний час Ebonite виробляє шари чотирьох брендів: Columbia 300, Ebonite, Hammer і Track.
- Storm: сьогодні, напевно, найпопулярніший виробник шарів преміум-класу. Штаб-квартира розташована в Бригам-Сіті, штат Техас, а їхні два основних бренди – Storm і Roto Grip.
- Motiv: порівняно новий бренд, що здобув популярність в останні кілька років. Шари розробляє і виготовляє у м. Маскегон, штат Мічіган.
- 900 Global: також порівняно новий виробник, працює із брендами 900 Global і AMF. 900 Global працює у Сан-Антоніо, штат Техас.
Крім цих великих виробників, зростає кількість дрібних “бутиків”, які мають відчутну кількість прихильників серед гравців ліг і турнірів. У деяких брендів є власні виробничі потужності, інші орендують устаткування когось із перелічених п’яти компаній. Як і більші бренди, кожен з них має власний погляд на те, як має виглядати й працювати шар.
Два слова про “хаусболи”
Якщо ви новачок у боулінгу, то маєте досвід лише так званих “клубних шарів”, або “хаусболів”. Це шари, які належать боулінг-клубу, вільно доступні для використання гравцями, що ще не мають власного спорядження. Детально про їхнє призначення й вибір поговоримо іншим разом.
Сучасні шари для боулінгу
Зараз, безумовно, дуже цікаво бути боулером. У кожного з нас є сотні варіантів для вибору шарів. Вони продаються за різними цінами, мають різні поверхні, різноманітні ядра, не кажучи вже про кольори на будь-який смак і про їхнє призначення для гри на всіх варіантах доріжок. На жаль, усе це одночасно й ускладнює життя боулера. Більшість гравців оцінюють шари за зовнішнім виглядом і часто не розуміють, що насправді тримають у руках: адже треба оцінити не тільки поверхню та ядро, але й різні варіанти дриля. Іще важче доводиться під час підбору арсеналу, який потрібен для індивідуального стилю чи для конкретного турніру. Це велика наука, але крок за кроком ми її подолаємо. Слідкуйте за оновленнями, і ви здобудете знання та будете вдячні своїм шарам за те, що вони можуть зробити для вашої гри.
Основні компоненти сучасного шара
На базовому рівні куля для боулінгу має дві складові: поверхню та ядро. У цій загальній картині є додаткові варіанти (наприклад, дво- та тричасткові шари, шари з мультичастковими ядрами тощо). Але найкраще буде подумати про шар як про “щасливе подружжя” поверхні та ядра. Почнемо з загальної інформації, з чого складається шар, і далі розгорнемо розмову про поверхні та ядра. (Далі буде)