Переклад колонки Helen Tamblyn-Saville з сайту http://wp.talktenpin.net/
Боулінг це чудовий спорт. І одна з речей, яка робить його таким, це спільнота. Так, боулери сперечаються, сваряться, скаржаться. Але ми об’єднані спільними складнощами. Ми скаржимося, що доріжки занадто прості, ми невдоволені, коли грати надто складно. Ми кажемо, що гра з гандикапами не справедлива. Назвіть будь-яку тему, ми знайдемо, на що поскаржитися. І це не через поганий характер, а від глибокого захоплення спортом і від прагнення, щоб він був ідеальний.
Боулінгова спільнота сильна, коли об’єднана. Коли ЗМІ пишуть про когось зі спортсменів, це зачіпає нас усіх. Гравець здобуває свій перший титул, і наша спільнота захоплюється ним.
Ось чому так гірко читати заголовок “Гандикап допоміг шведці Дженні Вегнер виграти Брансвік Єврочеленж у Ентоні Сімонсена” у статті про те, як Дженні виборола своє перше звання такого рівня. Цей заголовок, просочений образою й навіть мізогінією, опублікувала PBA. Спільнота гравців не стала приховувати своєї відрази.
“Чому ви вибрали такий заголовок? Агов, PBA. Покажіть їй трохи поваги. Вона здобула цю перемогу на полі з найкращими гравцями світу. Вітаємо, Дженні!”
“Коли був турнір? Мені здавалося, тільки минулого тижня? Цього не може бути, бо ж заголовок явно написаний на початку 1930-х. Той, хто це написав, повинен стати безробітним ще до кінця дня”.
“PBA серйозно??? Ми повинні поважати наших переможців, щоб спорт розвивався, а не давати людям підстави для приниження будь-якого переможця, байдуже, чи звикли вони до таких правил. Ми боремося за залучення до гри молодих дівчат і в той же час пишемо таке?”
Висказалася й сама Дженні: “Дякую всім за підтримку! Це не дуже мене зачепило, хоча я й думаю, що це неповага – писати такі статті. Я впевнена, що деякі жінки на Євротурі дійсно занадто класні для якихось бонусів. Є чимало жінок, які можуть грати й змагатися на рівні з чоловіками. Але правила є правила. Я здобула свій перший титул на Євротурі, а відчуття таке, що мені дали ляпаса…”
PBA спочатку опублікували неправильні результати, назвавши Сімонсена переможцем, але швидко це виправили. Можливо, через це автор і захотів підкреслити 8 кегель гандикапу – щоб пояснити свою помилку, і, відзначимо, що заголовок пізніше виправили на “Шведка Дженні Вегнер виграла БЄЧ у Ентоні Сімонсена”. Тим не менше, сама стаття починається так:
“Завдяки гандикапу в 8 кегель, який надали на цьому турнірі всім жінкам, шведка Дженні Вегнер виграла….”
Ми звернулися до представника PBA Тома Кларка. “У нас не було наміру принизити досягнення Дженні, тому ми змінили заголовок, коли помітили, що він засмучує читачів. Неважливо, якої ми думки про правила, Дженні грала класно і грала за правилами, це не її вина. Тому ми вибачаємося перед тими, хто готовий прийняти вибачення”.
Перш ніж продовжувати, важливо підкреслити, що це бонус, а не гандикап. Вони не однакові. Це може звучати як дрібниця, але гандикап розраховується і застосовується для всіх учасників. Бонус присуджується за виконання встановлених критеріїв. EBT дає всім жінкам 8 бонусних кегель, і всі знають про це правило до початку змагань. Обговорення, чи варто давати такий бонус, – зовсім інша тема.
Саме перше речення принижує досягнення спортсменки й її фантастичну гру. Воно знімає фокус із навичок Дженні, а замість цього звертає увагу на бонусні кеглі. Дженні – чемпіонка світу. Вона визнала, що не зосереджувалася на останньому кидку, бо вже перемогла. Усі, хто бачив гру, визнали й привітали цю перемогу. Чому ж PBA звертає увагу не на боулінг, а на бонуси?
Гірка поразка? Гнів, що правило 8 кегель досі діє? Просте розчарування, що зірка PBA Ентоні Сімонсен, який теж показав приголомшливі результати, не виграв? Джефф Рік у своїй статті “11-й фрейм ” пояснює, що правило бонусних кегель змінюється в рамках правил Світового боулінг туру, і бонус більше не застосовується у фіналах WBT. Але Єврочеленж цього року не відмовився від бонусу в фіналі, як це й було визначено правилами.
У спорті, який розглядається як другорядний на світовій арені, який бореться за включення до Олімпійських ігор, який бореться за залучення більшої кількості гравців, особливо серед жінок, дуже прикро бачити подібні заяви від організації, що сподівається зробити боулінг “наступним глобальним видом спорту”.